OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
- Powinniśmy skupić się na znajdowaniu chorych i zakażonych oraz na izolowaniu ich, na znajdowaniu ludzi, z którymi się kontaktowali i izolowaniu ich - wskazywał Mike Ryan w niedzielnym wywiadzie dla BBC. - Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nie zastosujemy teraz silnych środków ochrony zdrowia publicznego, to choroba powróci, gdy ograniczenia ruchu i kwarantanny zostaną zniesione - zaznaczył.
RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>
Ekspert: kraje Azji powinny być wzorem
Znaczna część krajów europejskich i Stany Zjednoczone podążyły za Chinami oraz innymi krajami azjatyckimi i wprowadziły drastyczne ograniczenia w walce z nowym koronawirusem, między innymi zamykając szkoły, bary i restauracje oraz zalecając pracę z domu. Ryan podkreślił, że Chiny, Singapur i Korea Południowa, które połączyły ograniczenia w ruchu obywateli z testowaniem każdego podejrzanego przypadku, powinny być wzorem postępowania dla Europy, która według WHO zastąpiła Azję w roli epicentrum pandemii.
25 lat walki o zdrowie na całym świecie
Doktor Mike Ryan od 25 lat zajmuje się zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych w obszarze ochrony zdrowia na całym świecie. W WHO zaczął pracować w 1996 roku, gdy dołączył do nowo powstałej jednostki reagującej na nowe epidemiczne zagrożenia chorobowe. Jest jednym z założycieli Globalnej Sieci Wykrywania i Odpowiedzi na Epidemie (GOARN). W 2003 roku pełnił funkcję koordynatora operacyjnego w zespole WHO do spraw odpowiedzi na epidemię SARS. W latach 2005-2011 był dyrektorem WHO w zespole Globalnej Sieci Ostrzeżeń i Reakcji. Między 2013 a 2017 rokiem pełnił funkcję starszego doradcy przy działaniach na rzecz leczenia wirusa polio (nagminnego porażenia dziecięcego).
Ryan był też w ostatnich latach koordynatorem terenowym i operacyjnym oraz dyrektorem pracującym przy 12 z 17 odnotowanych ognisk eboli na całym świecie - przed wybuchem epidemii w Afryce Zachodniej w 2014 roku. W jej trakcie - od listopada 2014 do lutego 2015 roku - pełnił funkcję starszego doradcy ONZ-owskiej misji (UNMEER) powołanej do walki z epidemią eboli w krajach najbardziej dotkniętych wirusem: Sierra Leone, Liberii i Gwinei.
Całodobowa infolinia
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Autorka/Autor: kz//now
Źródło: PAP