TVN24 | Świat

Francja "jest gotowa na epidemię". Gwałtowny wzrost liczby zakażeń

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
kg,mtom
Źródło:
tvn24.pl
Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskimTVN24
wideo 2/18
Koronawirus w Europie

We Francji zdiagnozowano 38 przypadków zakażenia - liczba ta podwoiła się w ciągu doby. Francuskie władze zapowiadają, że są gotowe na epidemię. Włoskie władze z kolei potwierdziły trzy nowe zgony spowodowane koronawirusem. W sumie we Włoszech zmarło już 17 osób. W Polsce nie ma do tej pory żadnego potwierdzonego przypadku. Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19? Jak walczy z nim świat?

Polski NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:52

  Kończymy na relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

 • 21:23

  Pierwsze zakażenie odnotowano w Holandii.

 • 21:08

  18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zdiagnozowano w Niemczech. Tym samym w kraju obecnie są 44 osoby będące nosicielami wirusa.

  Najwięcej nowych zakażeń wykryto w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec, gdzie stwierdzono 14 nowych przypadków koronawirusa. Osoby zainfekowane zostały objęte domową kwarantanną, ponieważ leczenie w szpitalu, jak oświadczyły władze landu, nie jest konieczne. W sumie w tym kraju związkowym odnotowano dotąd 20 zakażeń. Niemal wszystkie te osoby to mieszkańcy miasta Gangelt.

 • 20:27

  Pierwszy przypadek zakażenia odnotowano w Irlandii Północnej. W sumie w Wielkiej Brytanii to już 16 zakażenie.

 • 20:15

  Watykan zamknął dla zwiedzających słynne katakumby.

 • 20:07

  Francja poinformowała o 38 potwierdzonych przypadkach zakażenia - liczba ta podwoiła się w ciągu doby. Minister zdrowia Olivier Veran zapewnia, że Francja jest "gotowa" na epidemię.

 • 20:00

  Thomas Bach, szef MKOl, zapewnił, że czynione są wszelkie starania, aby pomimo epidemii koronawirusa igrzyska odbyły się zgodnie z planem.

 • 19:24

  Katedra w Mediolanie zostanie ponownie otwarta dla turystów - zapowiedział przedstawiciel władz miasta. Razem z zarządem świątyni, zamkniętej przez cztery dni z powodu koronawirusa, uzgodniono, że zwiedzający będą wpuszczani małymi grupami. Nie podano konkretnej daty ponownego otwarcia świątyni.

 • 18:44

  Włoskie władze potwierdziły trzy nowe zgony spowodowane koronawirusem. W sumie we Włoszech zmarło już 17 osób.

  Trzy ostatnie ofiary zmarły w Lombardii, wszystkie miały około 80 lat. Zarażonych w całym kraju jest 650 osób. Jeszcze siedem godzin wcześniej Włosi mówili o 528 przypadkach.

 • 18:26

  Koronawirus, MERS, SARS, świńska grypa. Jak rozwijały się w pierwszych 36. dniach?

 • 18:11

  Zjednoczone Emiraty Arabskie zawiesiły do odwołania połączenia promowe z Iranem.

 • 18:00

  Polskie Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie rozszerzające zakres działania ustawy dotyczące chorób zakaźnych o koronawirusa.

 • 17:39

  Ministerstwo transportu Rosji poinformowało o zawieszeniu od 4 marca pociągów z Moskwy do Nicei we Francji. We Włoszech, gdzie jest najwięcej w Europie przypadków zakażeń koronawirusem, pociąg zatrzymuje się m.in. w Weronie, Mediolanie i Genui.

 • 17:14

  Światowa Organizacja Zdrowia jest zaniepokojona przyrostem liczby osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2poza Chinami. W ciągu ostatnich dwóch dni przekroczyła ona przypadki stwierdzone w Chinach kontynentalnych.

 • 16:55

  Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że jego kraj nie zamknie granic z Włochami, czego domaga się liderka prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

  Macron przybył w czwartek do Neapolu na włosko-francuski szczyt z udziałem premiera Włoch Giuseppe Contego.

 • 16:39

  Ministerstwo ds. innowacji i technologii Węgier wezwało uniwersytety i szkoły zawodowe, by nie organizowały wycieczek do Włoch ani wizyt studyjnych w tym kraju. Rząd wezwał osoby powracające z zagrożonych terenów, by przez 14 dni pozostały w domu.

 • 16:39

  W epidemii koronawirusa nadeszła decydująca chwila - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wezwał też kraje do zdwojenia wysiłków na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania wirusa.


  Ten wirus ma potencjał do tego, żeby spowodować pandemię. (...) To nie jest czas na strach. To czas na podjęcie działań w celu zapobiegania zakażeniom i ratowania życia

  dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus

 • 16:21

  Premier Francji Edouard Philippe na poświęconej koronawirusowi konferencji prasowej zalecił spokój, rozsądek i stosowanie się do zasad higieny podobnych do tych stosowanych w przypadku grypy. Nie wykluczył jednak wystąpienia epidemii w przyszłości.


  Nie ma miejsca ani na strach, ani na zaniedbania

  premier Francji Edouard Philippe

 • 16:04

  Trzeci przypadek zakażenia koronawirusem potwierdziły władze Libanu.

 • 16:01

  Po wiceministrze zdrowia kolejny członek irańskiego rządu zakaził się koronawirusem, podaje agencja Reutera. To wiceprezydent Masumeh Ebtekar (na zdjęciu z prawej).

 • 15:36

  Policja na Tajwanie zarzuciła trollom internetowym z Chin kontynentalnych, że sieją panikę w tajwańskim społeczeństwie poprzez rozgłaszanie fałszywych doniesień, wyolbrzymiających skalę epidemii groźnego koronawirusa na wyspie.

  Tajwańska policja informuje o rosnącej liczbie przypadków rozpowszechniania w internecie plotek sugerujących, że władze wyspy nie radzą sobie z epidemią i usiłują ukryć ją przed mieszkańcami.

 • 15:21

  Nadchodzi epidemia koronawirusa - poinformował prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z lekarzami szpitala w Paryżu, gdzie na koronawirusa zmarł 60-letni Francuz. Służby sanitarne poszukują "pacjenta zero", czyli źródła zakażenia zmarłego.

 • 15:08

  W poniedziałek o godzinie 10 posiedzenie Sejmu w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem - wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) po posiedzeniu prezydium Sejmu.

 • 15:02

  Komisja Europejska zapowiedziała, że wyda specjalne wytyczne dla podróżujących, przybywających z regionów objętych ryzykiem występowania koronawirusa, a także dla osób, które wybierają się w te regiony.

  Źródło unijne w Brukseli powiedziało dziennikarzom, że eksperci rządowi w krajach UE zgodzili się, iż blokowanie ruchu transgranicznego w obrębie Unii przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego, a kwarantanna jest preferowaną opcją radzenia sobie z zagrożeniem.

 • 14:54

  W Korei Południowej odnotowano w czwartek kolejny rekordowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Infekcje potwierdzono tego dnia u 505 osób. Łączny bilans zwiększył się do 1766 zakażonych, wśród których jest 25 pracowników wojska – podała agencja prasowa Yonhap.

  Liczba nowych przypadków w Korei Płd. jest wyższa niż zgłoszonych wcześniej tego dnia nowych potwierdzonych infekcji w Chinach, skąd rozprzestrzeniła się epidemia.

 • 14:38

  U Izraelczyka, który wrócił z Włoch, zdiagnozowano koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia Izraela, potwierdzając pierwszy przypadek zakażenia na terenie kraju. Dwóch Izraelczyków zostało wcześniej zainfekowanych na wycieczkowcu Diamond Princess.

  Izraelczyk, który wrócił z Włoch cztery dni temu, został przebadany i zdiagnozowany, co czyni go pierwszym w Izraelu nosicielem wirusa - powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny ministerstwa zdrowia, Mosze Bar Siman Tow.

 • 14:31

  Duńska telewizja publiczna TV2 podała, że pierwszy potwierdzony w Danii przypadek koronawirusa dotyczy dziennikarza tej stacji Jakoba Tage Ramlynga, który wrócił z północnych Włoch i odwiedził redakcję zanim zachorował.

  Według szefa redakcji TV2 Mikkela Hertza po konsultacji ze służbami sanitarnymi 10 pracowników telewizji, mających kontakt z zakażonym dziennikarzem zostało odesłanych do domu na 14-dniową kwarantannę.

 • 14:16

  Do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie, a łączna liczba osób zainfekowanych wynosi teraz 245 - poinformowało irańskie ministerstwo zdrowia. Wcześniejszy bilans irańskich mediów mówił o 141 zakażonych, w tym 22 ofiarach śmiertelnych.

 • 13:56

  Minister zdrowia zaapelował o utrzymanie spokojnego i racjonalnego podejścia "szczególnie w momencie, w którym wirus się pojawi".

  - Nie ma żadnego powodu, żeby traktować ten wirus inaczej niż wirusy zakażeń górnych dróg oddechowych, które do tej pory mamy - uspokajał Łukasz Szumowski.

 • 13:51

  - To jest kwestia następnych dni, kiedy ten wirus się w Polsce pojawi. W tej chwili mamy 47 osób w obserwacji szpitalnej, 55 jest pod kwarantanną domową, a ponad 1570 jest objętych monitorowaniem służb sanitarnych - powiedział minister Łukasz Szumowski.

 • 13:48

  Minister zdrowia: nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce.

 • 13:45

  Czekamy na konferencję ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

 • 13:32

  Branża turystyczna w Rzymie zaalarmowała, że znalazła się w głębokim kryzysie w wyniku szerzenia się koronawirusa we Włoszech. Właściciele hoteli przekazali, że w niektórych odwołano nawet 90 procent rezerwacji.

  Burmistrz Wiecznego Miasta zaapelowała do rządu o pomoc. - Stowarzyszenia przedstawicieli branży turystycznej wystosowały alarm. Nie może on pozostać niezauważony - oświadczyła Virginia Raggi.

 • 13:17

  Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet wezwała w czwartek w Genewie do okazania solidarności z ludźmi pochodzenia azjatyckiego, dyskryminowanymi z powodu epidemii nowego koronawirusa.

  - Epidemia koronawirusa wywołała niepokojącą falę uprzedzeń wobec ludzi o chińskim i wschodnioazjatyckim pochodzeniu. Wzywam kraje członkowskie do robienia wszystkiego, co w ich mocy, w celu zwalczania tej i innych form dyskryminacji - powiedziała Bachelet podczas trwającej w Genewie sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

 • 12:56

  Nowy bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech: nie żyje 14 osób.

 • 12:52

  Czołowy doradca chińskiego rządu ds. epidemii koronawirusa Zhong Nanshan wyraził przekonanie, że do końca kwietnia epidemia w Chinach będzie "zasadniczo opanowana". Podkreślił, że liczba wykrywanych w tym kraju nowych infekcji generalnie spada. - To jest choroba ludzkości, a nie kraju” - zaznaczył, wspominając o wzroście liczby zachorowań m.in. we Włoszech, Iranie i Korei Południowej.

 • 12:39

  W sprawie koronawirusa musimy działać spokojnie, profesjonalnie i zgodnie z procedurami - podkreślił na odprawie rocznej z kadrą kierowniczą w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

 • 12:30

  Nadchodzi epidemia koronawirusa - poinformował prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z lekarzami szpitala w Paryżu, gdzie na koronawirusa zmarł 60-letni Francuz. Służby sanitarne poszukują "pacjenta zero", czyli źródła zakażenia zmarłego.

 • 11:58

  W polskim Senacie o koronawirusie mówił główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Podkreślił, że "wszyscy są pełni niepokoju, bo pojawił się wirus, o którym stosunkowo mało wiemy". Uspokajał jednocześnie, że "z godziny na godzinę jesteśmy mądrzejsi", m.in. o doświadczenia innych krajów. - Musimy zachować dobry stan ducha i emocji, bo to nasze zachowanie może spowodować, że będziemy wyposażeni w najważniejszy oręż w walce z koronawirusem, a tym orężem jest spokój – przekonywał. - Tym orężem jest stan naszej wiedzy, wiedzy każdego obywatela, który nie powinien się bać, że pozostanie sam, że są wszelkie służby państwowe, które zadbają, żeby to poczucie bezpieczeństwa było – podkreślił.

 • 11:55

  Hotel H10 Costa Adeje na południu Teneryfy został objęty kwarantanną po tym, jak koronawirusa stwierdzono u czwórki gości. Wśród turystów przebywających w hotelu są także Polacy. Rzecznik Rady ds. Zdrowia Wysp Kanaryjskich Veronica Martinez zapewniła w czwartek w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że stan zdrowia gości, w tym Polaków, jest dobry.

 • 11:38

  Ministerstwo Zdrowia: zaprzeczamy doniesieniom o wystąpieniu koronawirusa w Polsce; prosimy nie rozsiewać plotek, że takowy jest.

 • 11:36

  Najnowsze dane z Iranu: 245 potwierdzonych przypadków koronawirusa, 106 w ciągu ostatniej doby.

 • 11:15

  Polski wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił w Senacie informację na temat koronawirusa. - Na tę chwilę w Polsce nie mamy potwierdzonego przypadku koronawirusa. Wszystkie badania, które zostały wykonane w kraju, a było ich ponad 350 wykazały wynik ujemny - wskazał

  .

 • 11:13

  Włoski minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył w czwartek, że nie jest łatwo przewidzieć, jaki będzie dalszy przebieg epidemii koronawirusa. W wystąpieniu w Senacie podkreślał, że z tego wirusa można się wyleczyć i że ma w większości przypadków łagodny przebieg.

  - Dlaczego zatem tak się martwimy? Dlatego, że przy niskim wskaźniku śmiertelności jest znaczący wskaźnik zakażeń - wyjaśnił i dodał, że najbardziej skutecznym krokiem jest izolowanie zarażonych.

 • 10:58

  Japoński premier Shinzo Abe chce, by od 2 marca szkoły w tym kraju były zamknięte, nawet przez kilka tygodni.

 • 10:27

  Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w związku z zagrożeniem koronawirusem wstrzymał do odwołania wyjazdy i przyjazdy pracowników uczelni i studentów do wybranych krajów Azji i Europy. Odwołano podróże do i z: Chin, Korei Południowej, Włoch (w szczególności regionów: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

 • 10:14

  Wielka Brytania: potwierdzono 15 przypadków koronawirusa. Jak podaje ministerstwo zdrowia, chorzy zarazili się wirusem we Włoszech i na Teneryfie.

 • 10:12

  Tak wygląda zamknięta szkoła w Wiedniu. U jednego z nauczycieli podejrzewano koronawirusa:

 • 10:12

  Na rynkach nadal utrzymują się pesymistyczne nastroje w związku z rosnącą liczbą zachorowań wywołanych przez koronawirus - informują w czwartek analitycy w porannych komentarzach. "Nastroje są niezmiennie pesymistyczne. Do listy państw, gdzie wykryto zachorowania w związku z koronawirusem, dochodzą kolejne kraje" - czytamy w komentarzu mBanku.

 • 9:53

  "Czy koronawirusem mogą się zarazić zwierzęta domowe?" - to jedno z pytań, które przysłaliście na Kontakt 24. Na antenie TVN24 odpowiadają na nie eksperci.


 • 9:47

  Premier Australii Scott Morrison powiedział, że wzrost liczby zachorowań w Europie, Azji i Amerykach sprawia, że światowa pandemia koronawirusa jest coraz bardziej prawdopodobna. - Musimy podjąć odpowiednie kroki, żeby przygotować się na taką pandemię - oznajmił na konferencji prasowej.

  Morrison w piątek ma się spotkać z premierami poszczególnych stanów, żeby ustalić, czy konieczne będzie odwołanie urlopów lekarzy i pielęgniarek. Sprawdzone zostaną też m.in. zapasy środków medycznych. Podkreślił, że nie ma jeszcze powodu do tego, żeby rezygnować ze zgromadzeń, bo "Australia działała szybko".

 • 9:14

  Z kolei minister edukacji Dariusz Piontkowski stwierdził, że nie ma obecnie powodu, by wydawać ogólnopolskie decyzje dotyczące szczególnych procedur w szkołach, w kontekście sytuacji związanej z koronawirusem.

 • 9:13

  Wojsko jest przygotowane do tego, żeby nieść pomoc i reagować w sytuacji zagrożenia koronawirusem - zapewnił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że szpitale i transport wojskowy pozostają w gotowości.

 • 8:35

 • 8:35

  Iran: agencja IRNA podaje, że do tej pory z powodu koronawirusa zmarły 22 osoby. W sumie potwierdzono 141 przypadków zakażenia.


 • 8:22

  Kuwejt: potwierdzone 43 przypadki koronawirusa.

 • 8:21

  Te statystki robią wrażenie. KORONAWIRUS W LICZBACH

 • 7:47

  Członkowie załogi wycieczkowca Diamond Princess zaczęli w czwartek opuszczać statek – poinformowały japońskie władze. Na pokładzie doszło do wielu zakażeń koronawirusem. Ich liczba przekroczyła ostatecznie 700, a w wyniku choroby wywoływanej przez patogen zmarły cztery osoby. Jako pierwsi zeszli na ląd pasażerowie statku, członkowie załogi do tej pory czekali na zgodę na opuszczenie jednostki.

 • 7:39
 • 7:13

 • 7:11

  Stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Estonii - podaje Reuters, powołując się na TASS. Agencja Interfax przekazała, powołując się na estońskiego ministra spraw społecznych, że chory nie jest obywatelem Estonii, a Iranu.

 • 7:08

  Czy paczki z Chin są bezpieczne? Wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny.

 • 6:57

  Szósty potwierdzony przypadek koronawirusa w Iraku. Jak podały władze, chory to młody mężczyzna, który przyjechał do Bagdadu z Iranu.

 • 6:49

  Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdziła u siebie Dania. Jak podały władze, wykryto go u mężczyzny, który wrócił z nart w północnych Włoszech.

 • 6:44

  Manewry wojskowe, które w marcu miały wspólnie przeprowadzić USA i Korea Południowa zostały odłożone - poinformowało w Seulu wspólne dowództwo obu armii. Powodem jest bardzo szybko rozprzestrzeniający się w Korei Południowej koronawirus. - To nie była łatwa decyzja - oświadczyli amerykańscy i południowokoreańscy dowódcy. W Korei Południowej stacjonuje 28 500 żołnierzy USA.

  Władze w Seulu podały w czwartek rano, że w ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych przypadków infekcji w Korei Południowej wzrosła o 334 - do 1595. Wbrew wcześniejszym informacjom liczba ofiar śmiertelnych nie zmieniła się i wynosi 12.

  We wtorek potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wśród amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Korei Południowej. Koronawirusa zdiagnozowano natomiast u 21 południowokoreańskich wojskowych.

 • 6:41

  Liczba zakażeń we Włoszech wzrosła w środę do końca dnia do co najmniej 424.

Autor:kg,mtom

Źródło: tvn24.pl

Raporty: