TVN24 | Świat

59 tysięcy zakażeń w ciągu doby we Francji. Macron: lockdown w całym kraju do 2 maja

TVN24 | Świat

Autor:
ads,
akr/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

W środę we Francji odnotowano 59 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił podczas telewizyjnego orędzia wprowadzenie lockdownu na terenie całego kraju. Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 3 kwietnia do 2 maja.

Obostrzenia do tej pory obowiązujące w 19 ze 101 departamentów Francji będą obowiązywały w całym kraju – poinformował prezydent.

Najważniejsze restrykcje, które wejdą w życie 3 kwietnia to: zamknięte sklepy z wyjątkiem tych sprzedających produkty pierwszej potrzeby, praca zdalna tam, gdzie to możliwe, zakaz przemieszczania się między departamentami oraz nakaz pozostawania w promieniu 10 kilometrów od miejsca zamieszkania.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Tolerancja" w przemieszczaniu się podczas świąt

Emmanuel Macron zapowiedział "tolerancję", jeśli chodzi o przemieszczanie się w czasie Świąt Wielkanocnych. Wyjaśniał, że zarówno w Wielką Niedzielę, jak i w Wielki Poniedziałek przemieszczanie się między departamentami będzie tolerowane. Zaapelował jednak, aby z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo bliskich ograniczyć kontakty międzyludzkie do minimum.

Niezmiennie obowiązywać będzie godzina policyjna od godziny 19. Prezydent zapewnił też, że powroty do kraju z zagranicy będą możliwe w każdym momencie.

Szkoły będą funkcjonować w trybie zdalnym w pierwszym tygodniu kwietnia, a następnie na terenie całego kraju wprowadzone będą dwutygodniowe ferie wiosenne. Oznacza to przesunięcie tego okresu wypoczynkowego dla części terytorium kraju. Po tej przerwie dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych wrócą do nauki stacjonarnej, a nauka zdalna będzie kontynuowana w gimnazjach oraz liceach do poniedziałku, 3 maja. Macron ocenił, że to "najlepsze rozwiązanie", aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Kampania szczepień na COVID-19 ma przyspieszyć

Prezydent zapewnił również, że służby medyczne zwiększają liczbę łóżek na oddziałach intensywnej terapii do 10 tysięcy z obecnie dostępnych 7665.

- Sytuacja sanitarna jest poważna, szpitale są przeciążone, ale poradzimy sobie – mówił Macron. Podziękował także obywatelom za rok wyrzeczeń w czasie pandemii COVID-19, a służbom za poświęcenie i wytrwałość.

Francuski przywódca zadeklarował też, że kampania szczepień przeciw koronawirusowi zostanie przyspieszona, a od połowy czerwca wszyscy mieszkańcy kraju będą mogli zgłaszać się na szczepienia. W najbliższym czasie szczepienia dostępne będą od 31 marca dla osób powyżej 70. roku życia, od 16 kwietnia – powyżej 60. roku życia, od 15 maja – powyżej 50. roku życia.

59 tysięcy zakażeń we Francji

W środę we Francji odnotowano 59 038 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie ponad 5000 osób.

Od początku epidemii w tym kraju zainfekowanych zostało ponad 4,5 miliona osób, zmarło ponad 95 000 pacjentów z COVID-19.

Autor:ads, akr/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Tagi:
Raporty: