"Pociski wystrzelone z Korei Północnej". Statki otrzymały komunikat z ostrzeżeniem

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Pjongjang przeprowadził w tym roku kilkanaście testów rakietowych
Pjongjang przeprowadził w tym roku kilkanaście testów rakietowych
KCNA
ReutersKorea Północna w ciagu kilku dni przeprowadziła swa testy rakietowe

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek kilka pocisków krótkiego zasięgu ze wschodniego wybrzeża w kierunku morza. Ostrzeżenie o zagrożeniu rakietowym od japońskiej straży przybrzeżnej otrzymały pływające w tym rejonie statki. Zdjęcie komunikatu wystosowanego przez Japończyków otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Jak podało południowokoreański Komitet Szefów Sztabów sił zbrojnych, nieokreślone pociski krótkiego zasięgu wystrzelono z nadmorskiej bazy wojskowej w północnokoreańskim Sondok, w prowincji Południowy Hamgyong.

Rakiety miały osiągnąć pułap 50 kilometrów i spaść do morza około 200 kilometrów od miejsca wystrzału - podał Seul.

Testy rakietowe z 2 marcaKCNA
Google Maps

Komunikat o zagrożeniu dla statków

O zagrożeniu rakietowym w koordynowanym przez japońskie służby rejonie morskim NAVAREA XI zostały poinformowane w komunikacie statki pływające na tych wodach.

"Pociski wystrzelone z Korei Północnej. Szacujemy, że spadną poza Wyłączną Strefą Ekonomiczną Japonii. Statki proszone są o zwracanie uwagi na dalsze informacje i trzymanie się z daleka, jeśli rozpoznają spadający obiekt. Statki są także proszone o przekazywanie informacji do japońskiej staży wybrzeżnej" - brzmi komunikat, który otrzymaliśmy na Kontakt 24 od członka załogi jednej z jednostek. Datowany jest na godzinę 02.06, 9 marca czasu japońskiego.

Komunikat o zagrożeniu w rejonie NAVAREA XIKontakt 24

Korea Północna "ma prawo do przeprowadzania ćwiczeń wojskowych"

To kolejny test rakietowy Pjongjangu w ciągu ostatnich dni. 2 marca Korea Północna wystrzeliła ze wschodniego wybrzeża, , po trzymiesięcznej przerwie, dwa pociski krótkiego zasięgu. Odpalenie pocisków, określane przez reżim jako "rutynowe ćwiczenia wojskowe", obserwował osobiście przywódca północnokoreański Kim Dzong Un.

W ubiegły czwartek Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Estonia i Belgia określiły na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ te testy jako "prowokacyjne" oraz jako "naruszenie rezolucji ONZ".

Oficjalna agencja prasowa Korei Północnej KCNA podkreśliła, że Północ "ma prawo do przeprowadzania ćwiczeń wojskowych".

Testy obserwował osobiście północnokoreański przywódca Kim Dzong UnKCNA

Rozmowy pokojowe w martwym punkcie

Rozmowy na temat potencjału nuklearnego Korei Północnej między Pjongjangiem i Waszyngtonem pozostają w impasie po fiasku drugiego spotkania szczycie prezydenta USA Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem.

Kim zapowiedział, że w tym roku Korea Północna rozbuduje swój potencjał broni nuklearnej w odpowiedzi na "gangsterskie" sankcje i naciski ze strony USA.

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24

Tagi:
Raporty: