Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Źródło:
PAP

Reżim w Korei Północnej wystrzelił w sobotę międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który leciał przez 66 minut i wpadł do Morza Japońskiego - poinformował resort obrony Japonii. Pocisk miał możliwy zasięg 14 tysięcy kilometrów.

Pocisk spadł na zachód od wyspy Hokkaido, w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

W piątek Korea Północna zagroziła "bezprecedensowo silnym" odwetem za wszelkie ćwiczenia wojskowe między Koreą Południową a Stanami Zjednoczonymi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Korea Południowa i USA szykują się do ćwiczeń. Pjongjang grozi "bezprecedensowo silnym odwetem"

Z okazji rocznicy założenia Koreańskiej Armii Ludowej (KAL) 8 lutego w Pjongjangu odbyła się parada wojskowa, podczas której zaprezentowano nowe międzykontynentalne pociski balistyczne.

Zasięg pocisków obejmuje terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Europę

Programy rakiet balistycznych i broni jądrowej Korei Północnej zostały zakazane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Pociski międzykontynentalne są szczególnie niepokojące ze względu na ich duży zasięg, który obejmuje m.in. kontynentalne Stany Zjednoczone, całą Europę i Australię.

Koreański pocisk balistycznyKCNA

W ubiegłym roku Pjongjang przeprowadził ponad 30 serii testów, znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym roku. Testowano zarówno pociski krótkiego zasięgu, jak i międzykontynentalne pociski balistyczne i pociski ziemia-powietrze.

W latach 2018-2019 Korea Północna prowadziła z USA rokowania dotyczące denuklearyzacji i złagodzenia nałożonych na nią sankcji, ale zakończyły się one fiaskiem. W 2022 roku Pjongjang oznajmił, że jego arsenał jądrowy nie będzie już przedmiotem negocjacji.

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA