USA chciały nowych sankcji wobec Korei Północnej. Chiny i Rosja zgłosiły weto

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone wniosły projekt rezolucji, który nałożyłby nowe, surowe sankcje na Koreę Północną za serię prób z międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej. Weto zgłosiły Chiny i Rosja.

Głosowanie odbyło się dzień po wystrzeleniu przez Koreę Północną trzech rakiet, w tym jednej uważanej za największą międzykontynentalną rakietę balistyczną (ICBM). W 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa, w której także USA, Francja i Wielka Brytania mają prawo weta, zarysował się poważny podział dotyczący sankcji wobec Pjongjangu.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield bezskutecznie apelowała o jedność nazywając sześć prób z pociskami ICBM przeprowadzonymi w tym roku przez Koreę Północną, "zagrożeniem dla całej społeczności międzynarodowej".

Linda Thomas-Greenfield zatwierdzona na ambasador USA przy ONZReuters Archive

Thomas-Greenfield, nawiązując do rezultatów głosowania, powiedziała, że czwartek był "rozczarowującym dniem" dla Rady Bezpieczeństwa. - Świat stoi w obliczu wyraźnego i realnego zagrożenia ze strony KRLD. (…) Powściągliwość i milczenie Rady nie wyeliminowały, ani nawet nie zmniejszyły tego zagrożenia. Wręcz przeciwnie, KRLD została ośmielona – powiedziała.

Amerykańska ambasador przypomniała, że według oceny Waszyngtonu Korea Północna "aktywnie przygotowuje się do przeprowadzenia próby jądrowej".

ZOBACZ TEŻ: Co szykuje Korea Północna? Zdjęcia satelitarne rowu wykopanego w pobliżu reaktora

Podział wśród posiadających prawo weta

Jak przypomniała agencja Reutera, w ciągu ostatnich 16 lat Rada Bezpieczeństwa systematycznie i jednogłośnie zaostrzała sankcje, aby odciąć finansowanie zbrojeń jądrowych i programów rakietowych Pjongjangu. Po raz ostatni zaostrzyła je w 2017 roku.

Od tamtego jednak czasu Chiny i Rosja konsekwentnie naciskały na złagodzenie sankcji wobec Pjongjangu ze względów humanitarnych. Choć opóźniały one niektóre działania, obecnie po raz pierwszy publicznie złamały jednomyślność. Oznacza to pierwszy poważny podział wśród pięciu posiadających prawo weta stałych członków Rady.

- Wprowadzanie nowych sankcji wobec Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej to droga do ślepego zaułka - powiedział ambasador Rosji w ONZ Wasilij Nebenzia. Dodał, że sankcje są "nieskuteczne i nieludzkie".

Według ambasadora Chin przy ONZ Zhang Juna dodatkowe sankcje nie pomogą i doprowadzą jedynie do kolejnych "negatywnych skutków i eskalacji konfrontacji".

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP