Kim przeciął wstęgę i otworzył "socjalistyczną utopię". Aktywiści mówią o "niewolniczej pracy"

[object Object]
Kim Dzong Un otworzył nowe miasto w górachKCNA
wideo 2/16

Pokaz fajerwerków, tańce z flagami i Kim Dzong Un przecinający czerwoną wstęgę - w taki sposób Korea Północna świętowała zakończenie budowy miasta Samjiyon, jednego z największych projektów gospodarczych w tym kraju od lat. Nowy górski kurort ma pomieścić cztery tysiące rodzin i jest "przykładem nowoczesnej cywilizacji" - zachwalają północnokoreańskie media. Obrońcy praw człowieka zwracają jednak uwagę, że w czasie budowy wykorzystywano "pracę niewolniczą".

Na terenie nowo otwartego miasta Samjiyon, określanego przez państwową agencję KCNA jako "socjalistyczna utopia", znajdują się między innymi budynki mieszkalne, komercyjne i kulturalne, a także hotele, infrastruktura medyczna oraz ośrodek narciarski.

Kim Dzong Un przeciął wstęgę

W otwarciu Samjiyonu udział wziął Kim Dzong Un. Na zdjęciach opublikowanych przez północnokoreańskie media widać, jak przywódca z uśmiechem przecina wstęgę.

Na innych fotografiach i nagraniach z ceremonii pokazano przykryte śniegiem kolorowe budynki oraz tysiące świętujących ludzi.

Według KCNA, miasto może pomieścić cztery tysiące rodzin. Na "setkach hektarów" powstało prawie 400 budynków publicznych i przemysłowych. Według reżimowych mediów jest to "przykład socjalistycznego, górskiego kurortu, przykład nowoczesnej cywilizacji".

Media zwróciły uwagę, że największy od lat projekt ekonomiczny Korei Północnej powstał w sercu "świętych" dla rodu Kimów gór Pektu, skąd - jak podała agencja Reutera - wywodzą się przywódcy.

Kim Dzong Un otworzył nowe miasto w górachKCNA
Otwarciu Samjiyonu towarzyszył pokaz fajerwerków KCNA

"Niewolnicza praca" przy budowie "socjalistycznej utopii"

Agencja Reutera zauważyła, że budowę miasta opóźniono ze względu na braki w dostawach materiałów, co ma być efektem sankcji nałożonych na Pjongjang w związku z północnokoreańskim programem nuklearnym.

Opóźnienia w budowie miały popchnąć reżim do zmobilizowania młodzieżowych brygad robotniczych. Według obrońców praw człowieka byli oni wykorzystywani do "niewolniczej pracy", bez wynagrodzenia, z ubogą dietą oraz przymusem pracy przez 12 godzin dziennie przez długie lata.

W zamian za to miano im oferować większe szanse na dostanie się do szkół oraz prawa przysługujące członkom partii komunistycznej.

Kim Dzong Un otworzył nowe miasto w górachKCNA
Samjiyon leży na granicy Korei Północnej i ChinGoogle Maps

Autor: ft//rzw / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Tagi:
Raporty: