Świat

Koniec kosmicznych turystów

Świat

Aktualizacja:
ArchiwumPo 2009 roku koniec kosmicznej turystyki

Wraz z upływem 2009 roku skończy się możliwość turystycznych podróży w kosmos. Rosja zapowiedziała, że nie będzie wysyłać w kosmos płatnych turystów, bo chce zwiększyć liczbę stałej załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

O takiej decyzji poinformował szef Federalnej Agencji Kosmicznej Anatolij Perminow w wywiadzie dla dziennika "Rossijskaja Gazieta". - Jak wiadomo, załoga ISS zostanie w tym roku zwiększona do 6 ludzi. Dlatego nie istnieje możliwość realizacji lotów turystów na stację po 2009 roku - powiedział gazecie Permianow.

Jeszcze polecą

Ale są tacy, którzy jeszcze w tym roku polecą na wycieczkę w kosmos. Jak zaznaczył Permianow, na podstawie zawartej już umowy w marcu swój drugi płatny lot na orbitę odbędzie Amerykanin Charles Simonyi.

Poza tym, na mocy międzypaństwowego porozumienia z Kazachstanem, przedstawiciel tego kraju uda się na zasadach komercyjnych na ISS. Będzie to miało miejsce najprawdopodobniej jesienią tego roku.

Szóstce się udało

Jak do tej pory w kosmos poleciało sześciu turystów. Pierwszym był Amerykanin Denis Tito. Poza nim loty odbyli Mark Richar "Buranow" Shuttleworth z RPA, Amerykanie Gregory Hammond Olsen i wspomniany już Charles Simonyi oraz Iranka Anousheh Ansari. Ostatnim kosmicznym turystą był Richard Garriott.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum