Koniec dolara Zimbabwe. Niech żyje dolar amerykański

Nominały dolara Zimbabwe sięgały 100 miliardówwikipedia commons | Discott

Mieszkańcy Zimbabwe będą musieli od przyszłego tygodnia wymienić biliony swoich dolarów zimbabweńskich na dolary amerykańskie. Bank Centralny Zimbabwe poinformował, że kraj odejdzie od swojej waluty, która za prezydentury Roberta Mugabego (trwającej od 1987 roku) stała się bezwartościowa.

Mieszkańcy Zimbabwe zaczęli używać amerykańskiego dolara i południowoafrykańskiego randa w 2009 roku. Doszło do tego po tym, jak dolar Zimbabwe stał się praktycznie bezwartościowy w wyniku hiperinflacji, która sięgnęła w 2008 roku... 500 miliardów procent.

W 2008 roku, aby kupić rankiem bułki i mleko, mieszkańcy Zimbabwe musieli wychodzić z plastikowymi torbami wypełnionymi gotówką, a ceny rosły co najmniej dwa razy dziennie.

Koniec waluty

Dolar Zimbabwe przestanie być legalnym środkiem płatniczym we wrześniu, ale niewykluczone, że banknoty z absurdalnie wysokimi nominałami wciąż będą cieszyły się popularnością wśród kolekcjonerów.

Najwyższym nominałem wydrukowanym przez Zimbabwe był banknot opiewający na sumę 100 bilionów dolarów. Ta kwota nie pokrywała w 2008 roku kosztu ważnego przez tydzień biletu autobusowego.

Dolar za 250 biliardów dolarów

Od poniedziałku ci obywatele Zimbabwe, którzy posiadali przed 2009 rokiem konta w banku denominowane w dolarach Zimbabwe, będą mogli przekonwertować swoje oszczędności do dolara amerykańskiego.

Klienci, którzy zebrali na swoim koncie 175 bilionów dolarów Zimbabwe, wymienią je na pięć dolarów USA. Bogatsi oszczędzający otrzymają dolara amerykańskiego za każde dodatkowe 35 bilionów dolarów Zimbabwe.

To dużo lepszy kurs niż dla tych, którzy do banku przyjdą z gotówką. Takie osoby będą musiały się zadowolić dolarem amerykańskim za każde 250 bilionów dolarów Zimbabwe.

Rząd Zimbabwe przeznaczył z budżetu państwa 20 milionów dolarów na historyczną konwersję.

Autor: fil\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia commons | Discott