Konflikt Rosja-Ukraina. Rosja przerzuca wojsko na Białoruś. Trwają przygotowania do manewrów Związkowa Stanowczość

Źródło:
PAP

Na Białorusi odbędą się w lutym wspólne rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Związkowa Stanowczość. Moskwa przerzuca na Białoruś żołnierzy oraz sprzęt wojskowy. Nieoficjalne informacje mówią o przybyciu już co najmniej 33 składów kolejowych, ale władze dokładnych danych nie podają.

Ministerstwo obrony w Mińsku codziennie publikuje zdjęcia z powitań rosyjskich żołnierzy i sprzętu. Pomimo mrozów Białorusini witają ich chlebem i solą, występami orkiestr dętych i muzykantów w strojach ludowych. Resort obrony nie podaje jednak szczegółów, dotyczących liczebności rosyjskich żołnierzy i sprzętu. Według nieoficjalnych danych, podanych 21 stycznia przez internetowe czaty białoruskich kolejarzy, na Białoruś wjechały już 33 składy kolejowe, z których każdy liczy po 50 wagonów. Ma ich być znacznie więcej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rosyjskie ministerstwo obrony informowało, że na Białoruś przerzucone zostaną ze wschodniej części kraju (Wschodni Okręg Wojskowy Rosji) nowoczesne zestawy rakietowe S-400 Triumf (dwa dywizjony), 12 myśliwców Su-35 oraz dywizjon artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S.

Manewry wojskowe na Białorusi

Na zdjęciach ministerstwa obrony z oficjalnych powitań m.in. na stacjach Połonka (obwód brzeski), Lesnaja (obwód brzeski), Kozienki (obwód homelski), Brześć-Południe, Lida widać żołnierzy i wagony ze sprzętem: wojskowymi ciężarówkami, wozami bojowymi, czołgami.

Niezależne media publikują też nagrania i zdjęcia od czytelników, identyfikując niektóre rodzaje rosyjskiego uzbrojenia. Według portalu Zerkalo.io na Białoruś trafiły już jednym ze składów m.in. platformy z samochodami opancerzonymi Tigr, bojowymi wozami piechoty BMP-3, transporterami opancerzonymi MT-LB, czołgami T-80 i moździerzami samobieżnymi Nona-S.

ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Tymczasem białoruskie linie kolejowe poinformowały o problemach technicznych i paraliżu elektronicznego systemu sprzedaży biletów. Według informacji podawanych przez media niezależne doszło do udanego ataku hakerskiego białoruskich Cyberpartyzantów (uznanych przez władze za organizację terrorystyczną). Twierdzą oni, że zaatakowali serwery kolejowe i bazy danych, a za ich odszyfrowanie zażądali uwolnienia 50 (spośród blisko tysiąca) więźniów politycznych oraz niewprowadzania rosyjskich wojsk na Białoruś.

Jak zapowiedziało białoruskie ministerstwo obrony, nieplanowana inspekcja sił reagowania Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji) będzie mieć dwa etapy. Pierwszy to przerzut o organizacja wojsk oraz ochrona obiektów wojskowych na terytorium Białorusi i działania sił ochrony przeciwlotniczej - rosyjskie wojska już zaczęły przybywać na Białoruś. Drugi etap będą stanowić manewry wojskowe.

Manewry odbędą się na poligonach: Obóz Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski, jak również w wyznaczonych terenach poza poligonami. Wykorzystane zostaną również lotniska w Baranowiczach, Łunincu, Lidzie i Maczuliszczach. Ministerstwa obrony w Mińsku i w Moskwie przekonują, że parametry ćwiczenia – liczba żołnierzy i sprzętu nie podlegają pod Dokument Wiedeński OBWE i nie wymagają informowania innych państw.

Łukaszenka: normalne manewry zgodnie z konkretnym scenariuszem

Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że przeprowadzenie manewrów na zachodzie i południu Białorusi zostało zaplanowane w grudniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - To powinny być normalne manewry zgodnie z konkretnym scenariuszem w konfrontacji z siłami Zachodu (państwa bałtyckie i Polska) oraz południa (Ukraina) - oznajmił przywódca Białorusi.

- W trakcie manewrów Związkowa Stanowczość – 2022, które odbędą się w dniach 10-20 lutego Rosja i Białoruś przećwiczą odparcie agresji zewnętrznej - mówił z kolei wiceminister obrony Rosji Aleksandr Fomin. - Siły zbrojne Rosji i Białorusi biorą pod uwagę sytuacje, kiedy dla zagwarantowania bezpieczeństwa potrzebne będzie użycie całego potencjału wojskowego obu krajów - powiedział Fomin. Jak utrzymywał, może dojść do sytuacji, kiedy Regionalne Zgrupowanie Wojsk (Państwa Związkowego) okaże się niewystarczające.

Tym właśnie uzasadniono, że w manewrach na terytorium Białorusi wykorzystane zostaną struktury kierowania i oddziały Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji. Mińsk uzasadnił inspekcję wojsk i manewry "sytuacją wokół granic Białorusi, wzrostem napięcia w Europie i zaostrzeniem się sytuacji polityczno-wojskowej na świecie".

Eksperci łączą niezapowiedzianą "inspekcję" sił Państwa Związkowego oraz manewry na południu graniczącej z Ukrainą Białorusi z działaniami Rosji wobec Kijowa – w celu wywarcia jeszcze większej presji na tamtejsze władze, a w najgorszym scenariuszu, nawet możliwego ataku z terytorium Białorusi. Z kolei na Białorusi obecność dużej ilości rosyjskich wojsk budzi obawy, że mogą one pozostać tam "na dłużej".

Rosyjskie wojska w pobliżu UkrainyPAP/Reuters/ Maciej Zieliński

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: