Komórki macierzyste na złamania

 
Skuteczność metody udowodniono u siedmiu pacjentówsxc.hu

Nowa metoda pozyskiwania komórek macierzystych do m.in. leczenia złamań, odkryta przez zespół naukowy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, już pomaga pierwszym pacjentom. Dzięki jej wykorzystaniu złamania leczone są lepiej i znacznie szybciej, podkreślają badacze.

Technologia, polegająca na wyłanianiu ze szpiku kostnego komórek macierzystych, została wynaleziona przez dr Zulma Gazit, dr Gadi Pelled i prof Dan Gazit wraz z zespołem. Wyniki prac opublikowało prestiżowe "Stem Cells".

Skuteczność metody udowodniono u siedmiu pacjentów ze skomplikowanymi złamaniami ze szpitala uniwersyteckiego Hadassah w Ein Kerem (Jerozolima). Jak piszą naukowcy, w normalnym przypadku podobne złamania albo byłyby podstawą do amputacji, albo w najlepszym przypadku długiego leczenia.

 
Na fotografii, szefowie zespołu badawczego z Jerozolimy 

Przyszłość medycyny?

Wykorzystanie mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC) od wielu lat wskazywane było jako nadzieja m.in. w leczeniu skomplikowanych złamań czy uszkodzeń mięśnia sercowego. Komórki mezenchymalne uznaje się bowiem za rodzaj komórek macierzystych, potrafiących przekształcać się w inne rodzaje komórek dojrzałych. Nazywane są komórkami naprawczymi organizmu. W zarodku odpowiadają za rozwój tkanki łącznej chrzęstnej, kości, włóknistej, a także części mięśniowej i glejowej.

Co ważne, ten typ może być wyodrębniony z różnych fragmentów ciała dojrzałego człowieka. Przede wszystkim jednak ze szpiku kostnego.

Spodziewamy się, że w przyszłości dokonania te zostaną rozwinięte, pozwalając na leczenie innych uszkodzeń, m.in. degeneracji dysków czy zerwania ścięgien.

Konwencjonalna metoda izolowania komórek macierzystych polegająca na ich laboratoryjnym wzroście, była zbyt droga, czasochłonna i niebezpieczna dla pacjentów, aby zyskać powszechne uznanie. Alternatywa dla niej, polegająca na natychmiastowym (bez wzrostu) wykorzystaniu komórek nie była opracowana, piszą naukowcy.

Teraz, na Uniwersytecie Hebrajskim, grupa badaczy stworzyła metodę tzw. immuno-izolacji, polegającą na wyodrębnianiu komórek macierzystych z innych komórek znajdujących się w szpiku, wykorzystując do tego odpowiednie przeciwciała.

Szybciej i taniej

W "Stem Cells", naukowcy ogłosili, że immuno-izolacja pozwala na natychmiastowe wykorzystanie MSC ze szpiku. Bez żmudnego procesu wzrostu w laboratorium.

Współpraca miedzy klinicystami pozwoliła na wprowadzenie już tej metody do leczenia pacjentów. - Cała procedura wyodrębnienia komórek trwała kilka godzin - piszą naukowcy. Leczenie pacjentów z trudnymi złamaniami zakończyło się sukcesem, podkreślili.

- Spodziewamy się, że w przyszłości dokonania te zostaną rozwinięte, pozwalając na leczenie innych uszkodzeń, m.in. degeneracji dysków czy zerwania ścięgien - czytamy.

Wykorzystanie komórek macierzystych wskazywane jest też jako nadzieja na leczenie sparaliżowanych osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Źródło: EurekAlert!

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu