Komisja Europejska przedstawiła wniosek o nowelizację przepisów karnych dotyczących niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego. W proponowanych przepisach rozszerzono definicje przestępstw, podwyższono kary i wprowadzono bardziej szczegółowe wymogi dotyczące prewencji i wsparcia dla ofiar.
- Niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych to haniebne przestępstwo, którego skutki rzutują na całe życie ofiar. Jesteśmy głęboko zaangażowani w to, by w naszej pracy priorytetem była ochrona dzieci i ich praw przed wszelkimi formami przemocy - oświadczyła wiceszefowa Komisji Dubravka Szuica.
- Przez nowelizację dyrektywy wzmacniamy ochronę i prewencję oraz szerzymy świadomość i wsparcie na rzecz bezpiecznego i opiekuńczego środowiska dla tych, którzy są najbardziej podatni na zagrożenia. Bezpieczeństwo naszych dzieci to nasza odpowiedzialność, z której nie zrezygnujemy, bo każde dziecko jest ważne - dodała.
KE chce rozszerzenia definicji przestępstw
Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, zagrożenie wykorzystywaniem seksualnym jest realne, a skala tego zjawiska w UE nadal wzrasta. W sieci pojawiają się na przykład podręczniki dla pedofili, co świadczy o rosnącym ryzyku dla tych, którzy są najbardziej podatni na przemoc - podkreśla KE. Tylko w 2022 r. w UE odnotowano 1,5 mln zgłoszeń niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych.
Obecne przepisy unijne w tej dziedzinie pochodzą z 2011 r. W związku z tym KE w swoim wniosku legislacyjnym zaproponowała uwzględnienie wyzwań, które pojawiły się wraz z rozwojem technologii.
Przede wszystkim Komisja postuluje rozszerzenie definicji przestępstw związanych z niegodziwym traktowaniem dzieci w celach seksualnych we wszystkich państwach członkowskich - tak żeby jako przestępstwo sklasyfikowane było między innymi transmitowanie wykorzystywania seksualnego dzieci na żywo, a także posiadanie i udostępnianie podręczników dla pedofili.
Przestępstwem ma być też korzystanie z materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci w produktach typu deepfake oraz generowanych przez sztuczną inteligencję.
Wydłużony okres na zgłaszanie przypadków wykorzystywania
Żeby skuteczniej ścigać tę kategorię przestępstw, KE zaproponowała wydłużenie okresu, w którym ofiary będą mogły zgłaszać przypadki wykorzystywania. Nowe przepisy mają też zapewnić ofiarom prawo do rekompensaty finansowej.
Osoby ubiegające się o pracę w bliskim kontakcie z dziećmi lub na rzecz organizacji zajmujących się walką z wykorzystywaniem seksualnym dzieci będą musiały przedstawić wyciąg z rejestru karnego.
Komisja wezwała w swoim wniosku państwa członkowskie do zwiększenia finansowania działań upowszechniających wiedzę na ten temat, zwłaszcza na temat zagrożeń w internecie.
W gestii Parlamentu Europejskiego i Rady UE leży teraz zawarcie porozumienia w sprawie przedstawionego wniosku. Po jego przyjęciu nowa dyrektywa zmieni obecnie obowiązujące przepisy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock