Nowa strategia mająca na celu zwiększenie wkładu Unii Europejskiej w multilateralizm została zaprezentowana w środę przez Komisję Europejską i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Będzie on polegał głównie na wspieraniu zmian w organizacjach międzynarodowych.
"Aby sprostać wyzwaniom XXI wieku, potrzebujemy więcej, a nie mniej wielostronnego zarządzania i współpracy międzynarodowej opartej na zasadach. Unia Europejska określiła jasne priorytety strategiczne w kwestiach, z którymi żaden kraj nie może się zmierzyć w pojedynkę: pokój i bezpieczeństwo, prawa człowieka i praworządność, zrównoważony rozwój, zdrowie publiczne oraz klimat. Unia musi teraz realizować te priorytety w trybie wielostronnym, (...) aby zapewnić bezpieczniejszy świat i trwałe globalne ożywienie gospodarcze sprzyjające włączeniu społecznemu" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Komisja Europejska i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiadają dalsze wspieranie działań sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa na rzecz reform, które mają zapewnić "adekwatność systemu wielostronnego do założonych celów i zdolność sprostania obecnym wyzwaniom".
"Multilateralizm jest ważny, bo działa"
Unia Europejska ma w związku z tym promować modernizację najważniejszych instytucji, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Światowa Organizacja Handlu (WTO). Będzie również inicjować opracowywanie nowych globalnych norm i tworzenie platform współpracy w takich dziedzinach jak opodatkowanie, sfera cyfrowa czy sztuczna inteligencja.
- Multilateralizm jest ważny, bo działa. Nie możemy jednak być jedynymi, którzy są "wielostronni". W czasach rosnącego sceptycyzmu musimy wykazywać zalety i znaczenie systemu wielostronnego - przekonywał Borrell. Komisarz Unii Europejskiej do spraw partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen zwróciła uwagę, że bardziej złożone globalne otoczenie wymaga "większej jedności, spójności, koncentracji i lepszego wykorzystania naszej zbiorowej siły".
Źródło: PAP