Kolejne rozmowy o irańskim atomie. Po Amerykanach Niemcy

 
TVN24Jak zakończy się spór o irański atom?

Iran i Niemcy w niedzielę w Teheranie przeprowadzą oddzielne dwustronne rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego - poinformował główny irański negocjator Abbas Aragczi.

W tym tygodniu Iran prowadzi podobne dwustronne konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi, Francją i Rosją. Dwudniowe rozmowy z USA rozpoczęły się w Genewie w poniedziałek po południu. Celem serii negocjacji jest przygotowanie kolejnej rundy rozmów z grupą sześciu mocarstw (USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja, Chiny i Niemcy). Będą się one toczyć od 16 do 20 czerwca w Wiedniu.

Rozmowy w Wiedniu z grupą 5+1 mają doprowadzić do porozumienia na temat irańskiego programu nuklearnego i zniesienia międzynarodowych sankcji nałożonych na Teheran przed wyznaczonym terminem 20 lipca. Jeśli to się nie uda, konieczne będzie przedłużenie tymczasowego porozumienia, uzgodnionego w listopadzie 2013 roku, o kolejne sześć miesięcy. Zgodnie z tymczasowym porozumieniem, obowiązującym od stycznia, Iran zawiesił część swego programu atomowego w zamian za częściowe zawieszenie zachodnich sankcji. Ostatnia, czwarta runda negocjacji w sprawie irańskiego programu między przedstawicielami sześciu mocarstw a Iranem zakończyła się 16 maja bez rezultatów ani wyraźnych postępów. Aragczi informował wtedy przedstawicieli mediów, że "różnice były zbyt duże", aby można było rozpocząć redagowanie porozumienia.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości