Kobiety zabijają się przez wojnę

 
Wiele kobiet obawia się, że z powodu przeżyć wojennych nie jest w stanie wychować dzieciArch. TVN24

Coraz częstsze samobójstwa weteranek sił zbrojnych wzmagają zaniepokojenie w USA. Amerykanki, w wieku od 18 do 34 roku życia, po zakończeniu służby wojskowej odbierają sobie życie niemal trzykrotnie częściej niż ich rówieśniczki w cywilu.

Bentson McFarland z Akademi Medycznej w Oregon oraz Mark Kaplan i Nathalie Huguet z stanowego Uniwersytetu w Portland analizowali samobójstwa kobiet w wieku od 18 do 34 roku życia popełnione w latach od 2004 do 2007.

Z ich badań wynika, że podczas gdy życie odbierała sobie jedna weteranka na 7 tys. 465, pośród kobiet w cywilu proporcja wynosiła jeden do 22 tys. 763.

Niższy był wskaźnik samobójstw wśród kobiet mających od 35 do 44 lat oraz od 45 do 64. Jednak także w tych grupach wiekowych weteranki odbierały sobie życie częściej niż kobiety nie służące nigdy w wojsku. W pierwszej z nich samobójstwa popełniało o 78 proc. więcej, w drugiej zaś o 58 proc.

Trauma wojenna

Ludzie, którzy byli niegdyś w wojsku popełniają 20 proc. z blisko 30 tysięcy samobójstw rocznie w Stanach Zjednoczonych. Ich liczba zwiększa się zwłaszcza wśród młodych - potwierdził w wywiadzie radiowym minister ds. weteranów Eric Shinseki.

- Potęguje to stres i trauma spowodowana tym, że podczas obecnych operacji, od uszczuplonego wojska wymaga się tak dużo - wyjaśniał szef resortu. Co więcej, dodał, żołnierze wracający z wojny do domu, ponownie są wzywani na front.

Problemów dotyczących weteranów jest zresztą znacznie więcej. Podczas gdy władze wojskowe koncentrują się na trwającej niemal od dekady ekspedycji militarnej w Iraku i Afganistanie, nie zdołały zapobiec nadużywaniu alkoholu i braniu narkotyków przez wracających z wojny żołnierzy. Niektórzy z nich są bezdomni, jeszcze inni mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Ich położenie pogarsza dodatkowo obecny kryzys ekonomiczny.

Aby zapobiec samobójstwom uruchomiono specjalną telefoniczną gorącą linię. Według jej dyrektora, Jana Kempa, wiele kobiet obawia się, że z powodu przeżyć wojennych nie jest w stanie wychować dzieci.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24