Iran przyznaje się do zestrzelenia ukraińskiego boeinga. "Efekt ludzkiego błędu"

Świat

Aktualizacja:

Iran ogłosił w sobotę, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif napisał na Twitterze, że do katastrofy doszło w wyniku "błędu ludzkiego".

W ogłoszonym w sobotę rano oświadczeniu w irańskiej telewizji przekazano, że ukraiński boeing, który 8 stycznia wystartował z lotniska w Teheranie, przelatywał niedaleko istotnego obiektu wojskowego i "w rezultacie błędu ludzkiego" został zestrzelony.

Jak poinformowała irańska TV, cytując komunikat wojskowy, "odpowiedzialne strony zostaną pociągnięte do odpowiedzialności".

"To smutny dzień. Ze wstępnych ustaleń wewnętrznego śledztwa wynika, że błąd ludzki w kryzysowym momencie, spowodowanym przez amerykańskie awanturnictwo, doprowadził do katastrofy" – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Szef irańskiej dyplomacji złożył również wyrazy żalu i przeprosiny dla rodzin ofiar i krajów, które dotknęła ta katastrofa.

"Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził w sobotę na Twitterze"głębokie ubolewanie" z powodu nieintencjonalnego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego. "Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki" - napisał irański prezydent. "Moje myśli i modlitwy kieruję do wszystkich pogrążonych w żałobie rodzin. Składam moje najszczersze kondolencje" - dodał.

"Wewnętrzne śledztwo sił zbrojnych wykazało, że niestety wystrzelone w wyniku błędu ludzkiego rakiety spowodowały katastrofę ukraińskiego samolotu i śmierć 176 niewinnych osób" – napisał na Twitterze prezydent Iranu Hassan Rouhani. Prezydent Iranu zapowiedział również kontynuowanie śledztwa w sprawie katastrofy.

Samolot omyłkowo wzięty za "wrogi"

Opublikowany komunikat armii irańskiej głosi, że samolot ukraiński znalazł się blisko "ważnych obiektów wojskowych" i został omyłkowo wzięty za "wrogi". "Nasze siły nieintencjonalnie zestrzeliły samolot w rezultacie ludzkiego błędu" - oświadczono. Wcześniej Iran wielokrotnie odrzucał wysuwane pod jego adresem oskarżenia, iż ponosi odpowiedzialność za tragedię. W piątek irańskie władze zaprosiły ekspertów z firmy Boeing, aby włączyli się do śledztwa w sprawie katastrofy. W Iranie znajduje się też grupa 45 ukraińskich specjalistów, wysłanych tam dla zbadania przyczyn wypadku. Agencja Irna poinformowała, że irański Urząd Lotnictwa Cywilnego zdecydował o zamiarze otwarcia czarnych skrzynek maszyny. Zdaniem Iranu odzyskanie informacji z tych urządzeń może potrwać od miesiąca do dwóch.

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu

Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines rozbił się w środę rano wkrótce po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini. Zginęło 176 osób.

W czwartek premier Kanady Justin Trudeau oznajmił, że jego rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, że samolot ukraińskich linii lotniczych mógł być zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze.

W czwartek w internecie pojawiło się wideo mające pokazywać zestrzelenie ukraińskiego boeinga niedaleko lotniska w Teheranie. "New York Times", po zbadaniu autentyczności nagrania, stwierdza, że wydaje się ono rzeczywiście przedstawiać moment, gdy w samolot trafiła irańska rakieta.

Katastrofa lotnicza w IranieAdam Ziemienowicz | PAP/Reuters

Autor: asty//plw / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: