Kanada wysyła okręty na Bałtyk. Nałoży nowe sankcje na Rosję

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że jego kraj nałoży nowe sankcje na Rosję, a także na Białorusinów i Ukraińców współpracujących z Kremlem. Sankcje mają także przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji. Kanada wyśle również kolejne okręty marynarki wojennej na Bałtyk.

Nowe kanadyjskie sankcje dotyczą sześciu Rosjan i 46 rosyjskich podmiotów, a także 13 przedstawicieli rządu i sektora zbrojeniowego Białorusi oraz 15 Ukraińców współpracujących z Rosją.

Czytaj także: Kanadyjski rząd może przejmować rosyjskie aktywa

"Premier ogłosił również zamiar wprowadzenia przez Kanadę sankcji wobec przedstawicieli i podmiotów finansowanej przez państwo dezinformacji i propagandy, kontrolowanej przez przedstawicieli rządu Rosji, w celu przeciwdziałania kremlowskiej dezinformacji, używanej do uzasadnienia (…) wojny na Ukrainie" - napisano w poniedziałkowym komunikacie biura prasowego premiera Kanady, który obecnie przebywa w Niemczech na szczycie w Elmau.

Zakaz eksportu technologii

Kolejne sankcje gospodarcze będą dotyczyły zakazu eksportu technologii, które mogłyby zostać użyte przez rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym technologii związanych z komputerami kwantowymi, komponentami do produkcji, technologii i oprogramowania. Sankcje dotyczą też zakazu eksportu na Białoruś technologii i sprzętu oraz towarów, które mogłyby zostać użyte do produkcji broni.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Kanada ogłosiła sankcje wobec ponad 1070 osób i podmiotów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Kanada wysyła okręty na Bałtyk

W niedzielę dwa kanadyjskie okręty wypłynęły z Halifaksu, w drodze na czteromiesięczny udział, od lipca do października, w ramach operacji REASSURANCE na Bałtyku. "Będą uczestniczyć w pozostających w stanie gotowości siłach NATO, które mogą szybko i skutecznie uczestniczyć w dowolnych operacjach NATO" - napisano w komunikacie ministerstwa obrony.

HMCS Kingston i HMCS Summerside to okręty obrony wybrzeża, dołączą do natowskiej grupy działań chroniących przed minami. Na Summerside znalazła się też specjalistyczna grupa nurków, wspierana nowoczesnym sprzętem do działań saperskich. Obecnie na Bałtyku znajdują się dwa inne kanadyjskie fregaty: Halifax i Montreal, powrócą one do Kanady w lipcu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP