TVN24 Biznes | Ze świata

Kanadyjski rząd może przejmować rosyjskie aktywa

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Woźniak: Podjęliśmy decyzję o odcięciu się od rosyjskiego gazu długo przed wojną. To samo można było zrobić z ropą
Woźniak: Podjęliśmy decyzję o odcięciu się od rosyjskiego gazu długo przed wojną. To samo można było zrobić z ropąTVN24
wideo 2/5
TVN24Woźniak: Podjęliśmy decyzję o odcięciu się od rosyjskiego gazu długo przed wojną. To samo można było zrobić z ropą

Konfiskata i przejmowanie rosyjskich aktywów - oto nowe uprawnienia rządu Kanady. Wszystko dzięki temu, że stosowne przepisy znalazły się we wchodzących w życie przepisach okołobudżetowych.

Wicepremier Kanady Chrystia Freeland wskazała w komunikacie, że wchodzące w życie przepisy pozwalają rządowi "na przejęcie i decyzje o przepadku aktywów należących do objętych sankcjami osób i podmiotów, w ramach udziału Kanady w pracach grupy ds. rosyjskich elit, przedstawicieli i oligarchów, w sprawach nielegalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę".

Kanada może przejmować rosyjskie aktywa

Prawo konfiskaty rosyjskich majątków znalazło się w przepisach okołobudżetowych, nad którymi kanadyjski parlament zakończył prace w czwartek, a które następnie po podpisaniu przez gubernator generalną Kanady Mary Simon stały się obowiązującym prawem.

Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak napisał w piątek na Twitterze, że "Kanada dowodzi swojej wiodącej roli, stając się pierwszym państwem, które przyjęło ustawę pozwalającą na przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów Ukrainie jako części wysiłków odbudowy". "To słuszne, by Rosja zapłaciła za szkody" - dodał Jermak.

Dwa tygodnie temu Royal Canadian Mounted Police (RCMP – policja federalna) podała, że od 24 lutego do 4 czerwca ponad 123 mln dolarów rosyjskich aktywów zostało zamrożonych w Kanadzie, zablokowano też transakcje o wartości ponad 289 mln dolarów.

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym br. Kanada objęła sankcjami ponad 1000 osób i podmiotów i uczestniczy w pracach utworzonej w marcu br. międzynarodowej grupy zadaniowej ds. rosyjskich elit, przedstawicieli i oligarchów (REPO Taskforce).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości