Pierwszy kraj zezwala na stosowanie szczepionki Pfizera u nastolatków od 12. do 15. roku życia

Źródło:
BBC

Kanada zezwoliła na stosowanie szczepionki firm Pfizer i BioNTech u nastolatków od 12. do 15. roku życia – przekazała w środę BBC. Jest to pierwszy kraj, który zatwierdził używanie preparatu w tej grupie wiekowej. 

Resort zdrowia Kanady zdecydował się na ten krok w oparciu o dane z trzeciej fazy badań klinicznych w tej grupie wiekowej.

– Departament ustalił, że ta szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w młodszej grupie wiekowej – przekazała Supriya Sharma z kanadyjskiego ministerstwa, którą cytowała BBC. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kanada jest pierwszym krajem, który zezwolił na stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech u osób między 12. a 15. rokiem życia – zwrócił uwagę portal brytyjskiego nadawcy.

Unia Europejska i USA czekają na zgodę

W poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała o rozpoczęciu prac nad wnioskiem o rozszerzenie autoryzacji szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer i BioNTech na osoby w grupie wiekowej 12-15 lat. Teraz preparat jest dostępny od 16. roku życia.

Jak zapowiedział w środę w Radiu ZET prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków dr Grzegorz Cessak, do końca maja powinny być gotowe raporty krajów wyznaczonych do oceny bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki. Ocenił, że w drugiej połowie czerwca szczepionka BioNTech-Pfizer może być dostępna w Unii Europejskiej dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Decyzja o wydaniu zgody na stosowanie szczepionki u nastolatków spodziewana jest także w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych – informowały we wtorek dziennik "New York Times" i agencja Associated Press.

Wyniki badań klinicznych

Pod koniec marca przedsiębiorstwa informowały, że z badań przeprowadzonych na osobach z grupy wiekowej 12-15 lat wynika, że szczepionka jest bezpieczna i wytwarza silne przeciwciała. W badania zaangażowano 2260 nastolatków. Wśród osób, którym podano placebo, potwierdzono 18 przypadków zakażenia koronawirusem. U osób, które otrzymały preparat, nie wykryto żadnej infekcji. Zdaniem producentów oznacza to, że szczepionka wykazała 100-procentową skuteczność w zapobieganiu zachorowaniu na COVID-19.

Szczepienia przeciw COVID-19 w EuropiePAP

Autorka/Autor:ft/dap

Źródło: BBC