Poszukiwania nożownika w Kanadzie zakończone. Policja: mężczyzna został zatrzymany, nie żyje

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Kanadyjska policja przekazała w środę, że zatrzymała Mylesa Sandersona podejrzanego o udział w serii ataków z użyciem noża w prowincji Saskatchewan, w których w niedzielę zginęło 10 osób, a kilkanaście zostało rannych. Mężczyzna był ranny, zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala - poinformowała policja. Możemy nigdy nie dowiedzieć się, jaka była motywacja - oświadczyła zastępca komisarza Rhonda Blackmore z policji w Saskatchewan.

"Myles Sanderson został zlokalizowany i zabrany do policyjnego aresztu policyjnego. Nie ma już zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego w związku z tym śledztwem" - podała kanadyjska policja w komunikacie.

Nie żyje drugi z napastników z Saskatchewan, odpowiedzialnych za śmierć 10 osób i zranienie 18 - potwierdziła podczas konferencji prasowej w środę wieczorem czasu lokalnego zastępca komisarza Rhonda Blackmore.

Zatrzymany, przewieziony do szpitala, nie żyje

30-letniego Sandersona znaleziono w środę po południu czasu miejscowego w pobliżu miejscowości Rosthern. Był on obecnie jedynym poszukiwanym w związku z niedzielną masakrą.

- Możemy nigdy nie dowiedzieć się, jaka była motywacja - podkreśliła zastępca komisarza z policji w Saskatchewan. Po przedstawieniu kolejności wydarzeń Rhonda Blackmore powiedziała, że Myles Sanderson został zatrzymany w środę w pobliżu Rosthern po tym, gdy policja zmusiła go do zjazdu z drogi, ale wkrótce po zatrzymaniu znalazł się w "medycznym stresie". Policjanci udzielali pierwszej pomocy do przyjazdu karetki, a następnie mężczyzna został przetransportowany do szpitala w Saskatoon, gdzie uznano go za zmarłego.

Ciało drugiego z braci, Damiena Sandersona, z widocznymi obrażeniami, zostało odnalezione w poniedziałek na terenie rezerwatu, gdzie w niedzielę obaj mężczyźni zaatakowali z użyciem noża wiele osób.

Długa kryminalna przeszłość

Blackmore poinformowała, że dotychczas policja rozmawiała z ponad 100 świadkami, do końca tygodnia zostanie przeprowadzona autopsja, ale jej wyniki nie zostaną podane do wiadomości publicznej w związku z trwającym dochodzeniem. Royal Canadian Mounted Police (RCMP - policja federalna) zwróciła się również o przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w sprawie zatrzymania Sandersona i jego śmierci.

Policjantka dodała, że nie ma obecnie informacji, by bracia Sanderson użyli broni palnej, a w skradzionym samochodzie, którym w środę jechał Myles Sanderson, znaleziono tylko nóż. Nie ma też obecnie informacji o odnalezieniu narkotyków.

Jak podawały kanadyjskie media, Myles Sanderson miał za sobą długą kryminalną przeszłość, w ciągu 20 lat stawiano mu zarzuty między innymi napaści, napaści z użyciem broni, kradzieży. W lutym tego roku został warunkowo zwolniony z więzienia, był poszukiwany od maja w związku z niewypełnianiem warunków zwolnienia. Kiedy trwał pościg, w poniedziałek policja ogłosiła wobec niego zarzuty między innymi morderstwa pierwszego stopnia.

Ataki z użyciem noża w Kanadzie

Do ataków nożowników doszło w niedzielę w miejscowości Weldon oraz w pobliskim rezerwacie na północ od miejscowości Melford w prowincji Saskatchewan, gdzie mieszkają trzy grupy Indian Kri: James Smith Cree Nation, Chakastaypasin oraz społeczność Peter Chapman.

W niedzielę rano czasu lokalnego policja w Saskatchewan ogłosiła alert w związku z informacjami atakach nożem. Następnie opublikowała nazwiska mężczyzn podejrzewanych o ataki, ich zdjęcia i numer rejestracyjny samochodu, którym mogli się poruszać. Alert rozszerzono po południu na sąsiednie prowincje - Manitobę i Albertę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP