TVN24 | Świat

Kanadyjski kardynał podejrzewany o molestowanie seksualne. Pozew zbiorowy wobec 88 osób

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP, Reuters
Kmieciak: Dla mnie chyba najmocniejszą rzeczą w raporcie jest liczba 70. Tam jest 70 rodziców podejrzewanych o wykorzystywanie seksualne dziecka
TVN24Kmieciak: Dla mnie chyba najmocniejszą rzeczą w raporcie jest liczba 70. Tam jest 70 rodziców podejrzewanych o wykorzystywanie seksualne dziecka (wideo z 3 sierpnia)

Kardynał Marc Ouellet, były arcybiskup Quebecu i były prymas Kanady, znalazł się na liście 88 duchownych i osób świeckich pracujących dla Kościoła, podejrzewanych o molestowanie seksualne, którą opublikowano w ramach pozwu zbiorowego przeciw diecezji Quebecu - podała telewizja CBS.

Kardynał Marc Ouellet wymieniany jest wśród potencjalnych następców papieża Franciszka. Pełni w Watykanie funkcję prefekta Dykasterii ds. Biskupów, jest też przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Towarzyszył papieżowi w ostatniej pielgrzymce do Kanady.

Pozew zbiorowy, złożony przez ponad 100 ofiar wykorzystywania seksualnego, dotyczy księży i innych osób pracujących dla diecezji w Quebecu. W niektórych przypadkach sięga 1940 roku - pisze Reuters.

Ouellet jest oskarżany przez kobietę, którą w dokumentach zidentyfikowano jako "F". W latach 2008-2010 "F" odbywała staż w diecezji jako świecka pracownica duszpasterstwa. Ouellet miał wówczas posuwać się wobec niej do dwuznacznych zachowań, gestów i sugestii, co sprawiło, że "F" w ogóle zrezygnowała z uczestniczenia w wydarzeniach w duszpasterstwie, w trakcie których mogłaby go spotkać. W jednym z dokumentów czytamy, że kardynał miał "pocierać jej plecy i ramiona" - pisze Reuters.

O zachowaniu arcybiskupa "F" poinformowała innego księdza oraz osoby ze środowiska duszpasterstwa i usłyszała, że nie jest jedyną osobą, którą Ouellet traktował w ten sposób.

Kobieta zdecydowała się na złożenie skargi w sprawie arcybiskupa, gdy w podobny sposób potraktował ją kolejny ksiądz. Skarga ta została złożona bezpośrednio w Watykanie w 2021 roku. "F" nadal nie została poinformowana o wyniku dochodzenia dotyczącego Ouelleta.

On sam został wezwany do Rzymu w 2010 roku, gdzie nadal kieruje Dykasterią ds. Biskupów.

Watykan nie skomentował raportu w sprawie nadużyć seksualnych, w którym wymieniony jest Ouellet.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości