Zaognia się konflikt pomiędzy Kanadą i Indiami. Media o roli Sojuszu Pięciorga Oczu

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Indie zawiesiły obsługę w centrach wizowych w Kanadzie. W poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau oskarżył rząd Indii o udział w czerwcu w zabójstwie Kanadyjczyka, jednego z liderów sikhów w Kanadzie. W czwartek publiczny nadawca CBC, powołując się na źródła w rządzie, wskazał, że dowodów w sprawie morderstwa sikhijskiego przywódcy dostarczył wywiad kanadyjski i Sojusz Pięciorga Oczu.

Na stronie agencji BLS International, która obsługuje przetwarzanie wniosków o wizy do Indii w Kanadzie, znalazła się w czwartek informacja, że "ze względu na przyczyny operacyjne z dniem 21 września obsługa wiz do Indii została zawieszona aż do nowych informacji".

BLS International ma centra dla składających wnioski m.in. w Toronto, Ottawie i Vancouver. Wcześniej Indie ostrzegły swoich obywateli przed podróżami do Kanady.

Kanadyjskie placówki w Indiach zmniejszyły obecność dyplomatów – podały w czwartek kanadyjskie media - w związku z otrzymywaniem gróźb.

80 tysięcy Kanadyjczyków odwiedziło Indie w 2021 r., podał publiczny nadawca CBC. Była to czwarta co do wielkości grupa turystów w Indiach. Jednocześnie w Kanadzie studiuje ok. 300 tys. osób z indyjskim paszportem. Jak kilka miesięcy temu przypominał "Forbes", imigracja do Kanady z Indii zwiększyła się trzykrotnie w ciągu minionych dziesięciu lat. Według danych kanadyjskiego rządu w ub.r. do Kanady przyleciało ponad 118 tys. imigrantów z Indii, którzy uzyskali prawo stałego pobytu. Stanowili oni 27 proc. imigrantów do Kanady.

Premier Kanady oskarża Indie

W poniedziałek Trudeau poinformował w parlamencie, że kanadyjski wywiad ma informacje, iż za zabójstwem sikhijskiego lidera Hardeepa Singha Nijjara w czerwcu br. w Kolumbii Brytyjskiej stał rząd Indii.

Dowody to m.in. rozmowy, w których brali udział zarówno przedstawiciele indyjskiej administracji rządowej, jak i indyjscy dyplomaci, w tym dyplomaci pracujący w Kanadzie – podał w czwartek publiczny nadawca CBC. Inne źródło informacji to jeden z krajów Sojuszu Pięciorga Oczu, tajnego porozumienia wywiadowczego Kanady, USA, Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Źródła CBC nie wskazały na konkretny kraj. Według informacji CBC, podczas nieoficjalnych rozmów kanadyjsko-indyjskich przedstawiciele Indii nie zaprzeczyli zarzutom, że są dowody świadczące o udziale rządu Indii w zabójstwie.

Trudeau podkreśla w swoich wypowiedziach, że Kanada informuje o faktach, a media podają kolejne informacje o tym, że przed upublicznieniem zarzutów Trudeau rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem i innymi sojusznikami.

Rząd Indii powtarza, że to "absurdalne".

Na poniedziałek kanadyjscy sikhowie zapowiadają protesty przed indyjskimi placówkami dyplomatycznymi w Ottawie, Toronto i Vancouver – podała w czwartek telewizja Global News.

Pojawił się też problem cenzury na zlecenie rządu Indii. Magazyn "PressProgress" podał w środę, że po zabójstwie w czerwcu korporacja Meta w wewnętrznych dokumentach zaleciła, by usuwać kanadyjskie wpisy na Facebooku i Instagramie wymieniające nazwisko Nijjara. Indie mają ustawodawstwo umożliwiające rządowi nakazanie usuwania wpisów z mediów społecznościowych na terenie Indii, jednak przepisy są stosowane także poza Indiami – podał magazyn, któremu Meta nie odpowiedziała na część szczegółowych pytań.

Hardeep Singh Nijjar, który miał kanadyjskie obywatelstwo, 18 czerwca br. został zastrzelony przed sikhijską świątynią w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej. Był zwolennikiem utworzenia niezależnego państwa Khalistan w północno-zachodnich Indiach dla członków religijnej społeczności sikhów. Rząd Indii uważał go za terrorystę i oskarżał o prowadzenie działalności separatystycznej.

Sikhizm jest powstałą w XV w. religią łączącą wierzenia hinduskie i muzułmańskie, obecnie na świecie ma ok. 27 mln wyznawców.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP