Kaczyński ma już jeden klucz

Aktualizacja:
 
Niemcy ratyfikują Traktat, a Polska?PAP/EPA

- To dobry dzień dla Traktatu Lizbońskiego - stwierdziła Angela Merkel. Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest on "zasadniczo zgodny" z niemieckim prawem. Zanim jednak prezydent Horst Koehler go podpisze, musi zostać wzmocniona rola narodowego parlamentu.

Trybunał: tak, ale

Trybunał wydał we wtorek decyzję w sprawie zaskarżonego przez część posłów Traktatu Lizbońskiego. - Podsumowując, ustawa zasadnicza mówi "tak" Traktatowi, ale domaga się wzmocnienia odpowiedzialności parlamentu na poziomie narodowym - stwierdził sędzia sprawozdawca Andreas Vosskuhle.

Merkel się cieszy

- Cieszę się, że Bundestag i frakcje koalicji chcą jeszcze w tej kadencji przeprowadzić niezbędne zmiany - powiedziała Merkel w krótkim oświadczeniu. Jeszcze w sierpniu Bundestag zbierze się w tej sprawie , drugie czytanie projektu ustawy planowane jest na wrzesień.

- Rząd federalny będzie w tym pomocny, by jeszcze przed końcem obecnej kadencji stworzyć przesłanki dla ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego - dodała kanclerz.

Postkomuniści i syn von Stauffenberga

Trybunał uznał, że ustawa mówi tak dla Traktatu z Lizbony (...) postawił nam też zadanie wzmocnienia praw Bundestagu i Bundesratu. Cieszę się, że Bundestag i frakcje koalicji chcą jeszcze w tej kadencji przeprowadzić niezbędne zmiany am

Decyzja Trybunału w Karlsruhe usuwa jedną z kilku blokad traktatu, który, jak zapewniają jego zwolennicy, chce dać UE silniejsze przywództwo, bardziej efektywną politykę zagraniczną i bardziej sprawiedliwy system podejmowania decyzji. Pozostali „hamulcowi” to Irlandia, która w zeszłym roku jako jedyny kraj UE odrzuciła Traktat z Lizbony w referendum oraz Polska i Czechy, które wciąż go nie ratyfikowały z powodu braku prezydenckich podpisów na przyjętym przez parlamenty obu krajów dokumencie.

Kaczyński ma już jeden z dwóch kluczy

W tej chwili są tylko dwa klucze: jeden znajduje się w Republice Federalnej Niemiec, gdzie decyduje niemiecki Trybunał Konstytucyjny, drugi to naród irlandzki lk

- Jeżeli Irlandczycy zaakceptują traktat, jeżeli zaakceptuje go niemiecki trybunał konstytucyjny, podpis, którego jeszcze brakuje, będzie – zapewnił. Wcześniej mówił tylko o Irlandii, ale decyzja niemieckiego Trybunału - jeśli pójdą za nią zmiany prawne - wzmacnia argumenty zwolenników ratyfikacji Traktatu.

kaw/ola//mat

Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA