Jordańskie myśliwce przeciążone bombardowaniami. ZEA wysyłają posiłki

Świat


Jordania trzeci dzień z rzędu prowadzi naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku w odwecie za spalenie żywcem swojego pilota. Wsparcia Jordańczykom udzielą Zjednoczone Emiraty Arabskie, które wysyłają do Jordanii dywizjon myśliwców F-16, a wcześniej wycofały się z koalicji antydżihadystycznej.

- Myśliwce sił powietrznych bombardowały dzisiaj przyczółki Państwa Islamskiego - powiedział w państwowej telewizji prezenter, nie podając jednak żadnych szczegółów operacji wojskowej.

Jordania rozpoczęła działania odwetowe w czwartek w odpowiedzi na egzekucję pilota, który 24 grudnia dostał się do niewoli islamistów w rejonie "stolicy" dżihadystów, Rakki w Syrii. Materiał wideo przedstawiający spalenie go żywcem udostępniono w ubiegły wtorek w internecie.

60 ataków odwetowych

Agencja Reutera dowiedziała się, że Jordańskie Siły Powietrzne przeprowadziły w ciągu trzech dni co najmniej 60 nalotów, głównie na terytorium Syrii, ale kilka także w Iraku. Zniszczono składy amunicji, obozy treningowe i wieżę telekomunikacyjną - podały władze.

Król Jordanii Abdullah II zapowiedział pomszczenie śmierci pilota Muatha al-Kasaesbeha i rozkazał dowódcom wojska przygotowanie ataków w ramach koalicji antydżihadystycznej prowadzonej pod zwierzchnictwem USA.

Jordańscy eksperci wojskowi twierdzą jednak, że zdolność ich państwa do kontynuowania ataków lotniczych może zostać w najbliższych dniach nadwyrężona ze względu na ograniczony resurs posiadanych 40 samolotów F-16.

Co więcej, wielu Jordańczyków - jak pisze Reuters - jest przeciwnych udziałowi kraju w atakach na Państwo Islamskie.

Tereny kontrolowane przez Państwo Islamskie (stan na 31 grudnia 2014)Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Dywizjon myśliwców od ZEA

W sobotę władze wojskowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedziały wsparcie Jordańczyków w misji odwetowej i wysłanie dywizjonu myśliwców F-16, by wesprzeć ich w nalotach na pozycje Państwa Islamskiego. ZEA zawiesiły swój udział w kampanii lotniczej przeciwko IS po rozbiciu się w Syrii porucznika al-Kasaesbeha.

Myśliwce ZEA mają się teraz przyłączyć do nalotów podejmowanych z terytorium Jordanii. - Jest to wielkie wsparcie i pomoże ono naszym braciom (znad Zatoki Perskiej) skrócić trasy dolotu oraz zintensyfikować uderzenia przeciwko rebeliantom - powiedział Reuterowi zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel jordańskich władz wojskowych.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA oświadczył w piątek, że ZEA potwierdziły swą przynależność do kierowanej przez Stany Zjednoczone koalicji prowadzącej kampanię powietrzną przeciwko Państwu Islamskiemu i że w najbliższych dniach pojawią się "pozytywne wiadomości w kwestii lotów".

CENTCOM: 26 ataków

Centralne Dowództwo USA na Bliskim Wschodzie (CENTCOM) poinformowało, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono 15 ataków przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku i 11 w Syrii.

Ataki w Syrii koncentrowały się w rejonie przygranicznego miasta Kobane.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/35

Autor: pk\mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: