Biden potępia "przerażający akt przemocy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Moment ataku na Roberta Fico. Nagranie
Moment ataku na Roberta Fico. Nagranie
wideo 2/21
Moment ataku na Roberta Fico. Nagranie

Prezydent USA Joe Biden potępił "przerażający akt przemocy" w związku z postrzeleniem premiera Słowacji Roberta Ficy - głosi oświadczenie Białego Domu.

"Jestem zaniepokojony doniesieniami o ataku na słowackiego premiera Roberta Ficę" - przekazał Joe Biden, cytowany przez Biały Dom. Prezydent USA oznajmił, że wraz z małżonką, Jill, modli się o jego szybki powrót do zdrowia". "Nasze myśli są z jego rodziną i narodem Słowacji. Potępiamy ten przerażający akt przemocy. Nasza ambasada jest w bliskim kontakcie z rządem Słowacji i jest gotowa do pomocy" - dodano w oświadczeniu Białego Domu.

Do zamachu na szefa słowackiego rządu doszło w środę. Napastnik otworzył ogień, gdy Fico po zakończeniu wyjazdowego posiedzenia rządu wyszedł do mieszkańców miejscowości Handlova, by się z nimi przywitać.

Reakcje świata

Przywódcy i politycy z wielu państw zareagowali na te doniesienia wpisami na platformie X. Przyznawali, że są zaszokowani wiadomością o zamachu na premiera Słowacji.

Oburzenie z powodu ataku i wsparcie dla postrzelonego premiera Ficy wyrazili m.in.: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premierzy Czech - Petr Fiala, Wielkiej Brytanii - Rishi Sunak i Włoch - Giorgia Meloni, a także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA