Zełenski: mamy znaczące osiągnięcia na wschodzie naszego kraju, to kroki, które dla nas wiele znaczą

Aktualizacja:
Autor:
asty,
akw,
tas/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 219 dni. Ukraińska armia osiągnęła znaczące wyniki na wschodzie kraju - przekazał w oświadczeniu prezydent Wołodymyr Zełenski. - Wszyscy słyszeli, co dzieje się w Łymanie w obwodzie donieckim. To kroki, które dla nas wiele znaczą - dodał. Wcześniej w piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewatyj poinformował, że operacja wojsk ukraińskich pod Łymanem "jest bliska zakończenia". Dodał, że ukraińskie siły opanowały wszystkie szlaki zaopatrzenia rosyjskich wojsk. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:57

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną przewiduje, że "w ciągu 72 godzin siły ukraińskie prawdopodobnie zdobędą lub okrążą Łyman". W najnowszej analizie sytuacji na froncie podkreślono, że ukraińskie wojsko prawdopodobnie kontynuowało ataki wokół Kupiańska na wschodnim brzegu rzeki Oskil.

 • 3:36

  Jak ocenia Program Środowiskowy ONZ (UNEP) uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii pojedynczej emisji metanu, gazu bardzo szkodliwego dla środowiska, do atmosfery. Jak poinformował UNEP dużą chmurę wysoko skoncentrowanego metanu wykryli w tym tygodniu na zdjęciach satelitarnych naukowcy z powiązanego z UNEP Międzynarodowego obserwatorium Emisji Metanu (IMEO).

 • 2:19

  Bank Światowy udzieli Ukrainie pomocy w wysokości 530 mln dolarów w formie gwarancji kredytowych Wielkiej Brytanii i Danii - głosi opublikowany w piątek komunikat banku. W dokumencie podkreśla się, że pomoc dla rządu Ukrainy przeznaczona będzie "na pokrycie pilnych potrzeb".

 • 1:26

 • 1:07

  Prezyent Joe Biden podpisał w piątek ustawę o prowizorium budżetowym zapewniającą finansowanie rządu federalnego i jego agend do 16 grudnia br - poinformował Biały Dom.. Ustawa zawiera także dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy, w tym na pomoc wojskową, w wysokości 12,3 mld dolarów.

 • 23:28

  Rząd Węgier nie poprze sankcji unijnych, które będą sprzeczne z węgierskim interesem narodowym, w tym limitu cenowego na rosyjski gaz - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas piątkowej konferencji prasowej w Brukseli.

  Szijjarto przekazał, że Rada ds. Energii UE na nadzwyczajnym posiedzeniu zatwierdziła najnowszy pakiet propozycji Komisji Europejskiej (KE). Składa się on z czterech propozycji: zmniejszenia zużycia energii o pięć proc. w godzinach szczytu, dopuszczenia ingerencji państwa w detaliczne ceny energii elektrycznej, ograniczenia dochodów tzw. inframarginalnych producentów energii oraz nałożenia solidarnościowej składki na nadwyżki zysków generowanych w sektorach ropy, gazu, węgla i rafinerii - poinformował polityk na konferencji prasowej.

 • 22:38

  Doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył, że USA traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina.

  Poinformował również, że na razie nie zaobserwowano sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej.

  Stany Zjednoczone - jak wyjaśnił Sullivan - zakomunikowały Rosji, że użycie takiej broni spotka się z bardzo zdecydowaną odpowiedzią USA, a NATO zintensyfikowało monitoring instalacji nuklearnych.

 • 21:55

  Ukraińska armia osiągnęła "znaczące rezultaty" na wschodzie kraju - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym na kanale Telegram.

  "Jest już na ten temat dużo publicznych informacji. Wszyscy słyszeli, co dzieje się w Łymanie w obwodzie donieckim. To kroki, które dla nas wiele znaczą" - podkreślił.

  Wcześniej w piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewatyj przekazał, że operacja wojsk ukraińskich pod Łymanem, mieście w obwodzie donieckim, jest bliska zakończenia. Dodał, że ukraińskie siły opanowały wszystkie szlaki zaopatrzenia rosyjskich wojsk.

 • 21:01

  Bałtyccy przyjaciele Ukrainy są za tym, by przyjąć ją do NATO jak najszybciej - oświadczył szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs.

  "Ukraińska inspirująca odwaga może jedynie wzmocnić nasz sojusz" - napisał na Twitterze minister, dodając symbole z flagami Łotwy, Estonii, Litwy i Ukrainy.

 • 20:48

  Nie damy się zastraszyć Putinowi i jego groźbom. Pozostaniemy przy wspieraniu Ukrainy i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO - ogłosił prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do decyzji Władimira Putina w sprawie aneksji ukraińskiego terytorium.

 • 20:44

  Bilans rosyjskiego ostrzału kolumny cywilnych samochodów pod Zaporożem wzrósł do 30 zabitych i 88 rannych - poinformował szef ukraińskiej policji Ihor Kłymenko. Wśród zabitych jest dwoje dzieci.

  Kłymenko przekazał, że w ataku zginął jeden policjant, a 27 funkcjonariuszy zostało rannych. Policjanci pełnili na miejscu służbę, pilnując porządku.

  Rosjanie ostrzelali kolumnę cywilnych samochodów w piątek rano.

 • 20:38

  Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję w związku z tzw. referendami na południowym wschodzie Ukrainy i próbą aneksji regionów Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża – poinformowała minister spraw zagranicznych tego kraju Melanie Joly.

  Nowe sankcje dotyczą 43 rosyjskich oligarchów, elit finansowych i członków rodzin tych osób. Restrykcje objęły też tzw. rząd w Chersoniu oraz 35 wspieranych przez Rosję wysokich rangą urzędników w Doniecku, Ługańsku, Chersoniu i Zaporożu.

 • 20:17

  Izba Reprezentantów USA uchwaliła w piątek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów.

  W czwartek ustawę przyjął Senat. Szybki podpis ustawy już wcześniej zapowiedział prezydent Joe Biden.

 • 19:46

  Rada Federalna Szwajcarii oznajmiła w wydanym komunikacie, że nie uznaje aneksji ukraińskich terytoriów i uważa próbę włączenia ich do Rosji za poważne pogwałcenie prawa międzynarodowego oraz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

  Rada podkreśla, że Rosja, która dokonała w 2014 roku aneksji Krymu, po raz kolejny łamie prawo międzynarodowe.

 • 19:42

  "Włochy z największą stanowczością potępiają nielegalną i niedopuszczalną aneksję przez Rosję czterech ukraińskich obwodów" - oświadczyło MSZ w Rzymie, odnosząc się do ogłoszonej przez Putina decyzji o aneksji samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

  MSZ podkreślił na Twitterze, że Włochy "potwierdzają swoje pełne poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy".

  Zwyciężczyni niedawnych wyborów parlamentarnych, kandydatka na premiera Giorgia Meloni zaznaczyła, że rosyjska aneksja "nie ma żadnej wartości prawnej i politycznej", a referenda, które były "farsą", odbyły się "pod gwałtowną militarną okupacją".

 • 19:36

  Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o jesiennym poborze do wojska, który ma objąć 120 tysięcy osób - podała rosyjska niezależna telewizja Dożd.

  Jesienny pobór ma trwać od 1 listopada do 31 grudnia. Dożd podkreśla, że taki dekret wydawany jest co roku.

  Niezależny portal Meduza przypomniał, że rok temu jesienią do armii wezwano 127,5 tysiąca ludzi.

 • 19:32

  Szef holenderskiego rządu Mark Rutte powiedział podczas piątkowego spotkania z mediami, że Holandia nigdy nie uzna przyłączenia ukraińskich terytoriów do Rosji.

  Rutte podkreślił, że wojna w Ukrainie to walka egzystencjalna o cały cywilizowany świat.

  Aneksję skrytykował także minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra, który poinformował o wezwaniu rosyjskiego ambasadora do holenderskiego MSZ.

 • 19:30

  Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że zdecydowanie potępia nielegalną próbę aneksji ukraińskich terytoriów, będącą zarazem rażącym pogwałceniem prawa międzynarodowego, jak i suwerenności Ukrainy.

  "Wobec rosyjskiej agresji Francja będzie stać u boku Ukrainy" - oznajmił prezydent w oświadczeniu wydanym przez Pałac Elizejski.

 • 19:26

  Szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow poinformował, że "tysiące osób i firm z Rosji" znalazło się w uzgodnionym przez ten organ pakiecie sankcji wobec przedstawicieli biznesu rosyjskiego.

  - W tych sankcjach mamy spory "pakiet" rosyskich oligarchów, przedsiębiorstw przemysłowych, urzędników i deputowanych do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) - powiedział Daniłow, dodając, że nad tym projektem sankcji wobec przedstawicieli Rosji władze ukraińskie pracowały "bardzo długo".

 • 19:22

  Nie uznajemy aneksji ukraińskich terytoriów przez Rosję ani pozorowanych referendów przeprowadzonych pod lufami karabinów. Nałożymy w związku z tym na Moskwę kolejne sankcje gospodarcze - napisali we wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji państw G7.

  Zapowiedzieli objęcie restrykcjami, zarówno w Rosji, jak i poza nią, rosyjskich podmiotów, które wsparły to "pogwałcenie prawa międzynarodowego", jakim jest próba włączenia do Federacji Rosyjskiej suwerennych terytoriów.

 • 19:21

  Rosja próbuje anektować siłą największy obszar na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej - oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  - Sojusznicy tego nie uznają - zadeklarował.

 • 19:18

  "Wielka Brytania nigdy nie uzna nielegalnych rosyjskich aneksji na Ukrainie. Rosja nawet nie kontroluje niektórych z tych obwodów. Prawda jest taka, że Rosja przegrywa na Ukrainie, a jej niekompetentni generałowie wysyłają tysiące (żołnierzy) na śmierć, by zadowolić imperialistyczne fantazje prezydenta Putina" - przekazał na Twitterze brytyjski minister obrony Ben Wallace.

 • 19:13

  Pociągniemy do odpowiedzialności jakiekolwiek osoby, podmioty, czy kraje, które dadzą polityczne lub gospodarcze wsparcie dla nielegalnych prób prezydenta Putina, by zmienić status ukraińskiego terytorium - oznajmił sekretarz stanu USA Antony Blinken.

  Szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył, że państwa trzecie wspierające Rosję będą narażone na sankcje i zapowiedział, że USA nigdy nie uznają rzekomej aneksji ukraińskiego terytorium.

 • 19:11

  Uciekający przed mobilizacją obywatele Rosji zdecydowanie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państw zachodnich. Mogą się wśród nich znajdować agenci rosyjskich służb bezpieczeństwa - powiedział dowódca centrum wywiadowczego sił obronnych Estonii płk Margo Grosberg, cytowany przez portal ERR.

  - Jestem więcej niż przekonany, że służby bezpieczeństwa Rosji użyją tej sytuacji do umieszczenia swoich agentów w Europie - powiedział Grosberg. - To zdecydowanie stanowi dla nas zagrożenie - dodał.

 • 18:52

  Prezydent Putin zdecydował o nielegalnej aneksji przez Rosję obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego Ukrainy. Te aneksje poprzedziły fikcyjne referenda. To niebezpieczna i nieodpowiedzialna eskalacja. Jej celem jest zintensyfikowanie groźby nuklearnej wobec reszty świata - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w oświadczeniu wideo po ogłoszeniu przez Władimira Putina włączenia części terytorium Ukrainy do Rosji.

  - Unia Europejska jednogłośnie odrzuca i potępia te nielegalne aneksje. I nigdy ich nie uzna, tak jak nie uznała aneksji Krymu w 2014 roku. Kreml po raz kolejny depcze Kartę Narodów Zjednoczonych i międzynarodowy ład - dodał Michel.

 • 18:29

  W reakcji na ogłoszoną przez prezydenta Rosji Władimira Putina aneksję czterech ukraińskich obwodów brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych rozszerzyło sankcje nałożone na Rosję i wezwało ambasadora tego kraju Andrieja Kielina, by przekazać mu ostry protest.

 • 18:25

  Administracja USA ogłosiła nałożenie sankcji na łącznie ponad tysiąc osób i podmiotów z Rosji, w tym szefową banku centralnego oraz rodziny m.in. ministra obrony Siergieja Szojgu i byłego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

  Dodatkowo formalnie ostrzeżono państwa trzecie i podmioty wspierające Rosję o narażaniu się na objęcie restrykcjami.

 • 18:23

  Ogłoszenie przez Kreml aneksji okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy nie zmienia niczego dla Ukrainy - oświadczył szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.

  "Dla Ukrainy nic się nie zmienia: nadal wyzwalamy nasze ziemie i naszych ludzi, przywracając naszą integralność terytorialną" - przekazał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji.

  Komentując wystąpienie Putina, który ogłosił aneksję ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, Kułeba dodał, że "Putin usiłuje zagrabić terytoria, których fizycznie, w terenie, nawet nie kontroluje".

 • 17:22

  Rosja depcze Kartę Narodów Zjednoczonych i okazuje pogardę do pokojowo nastawionych narodów na całym świecie - oznajmił w oświadczeniu Joe Biden, odnocząc się do rosyjskiej próby aneksji części Ukrainy.

  Prezydent USA ogłosił nowe sankcje i zapowiedział dalsze wspieranie Ukrainy.

 • 16:50

  Wspólne oświadczenie wobec decyzji Władimira Putina wydały Słowacja i Węgry.

  Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova uznała, że poprzez aneksję ukraińskiego terytorium Rosja eskaluje napięcie, a pseudoreferenda są absolutnie bezprawne. - Republika Słowacka nie uznaje takiej kradzieży terytorium. Uważamy, że jest to krok naruszający prawo międzynarodowe - powiedziała Czaputova dziennikarzom, nawiązując do aneksji przez Rosję ukraińskich terytoriów.

  - Stoimy za Ukrainą, za jej integralnością terytorialną i suwerennością. Nie możemy zaakceptować aneksji, tak samo jak rosyjskiej agresję - powiedziała prezydent Węgier Katalin Novak.

  Prezydent Słowacji przypomniała, że Węgry mają inne stanowisko w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy niż pozostałe trzy kraje Europy Środkowej.

  Prezydent Węgier z kolei wypowiedziała się przeciwko sankcjom na Rosję. - Od początku jesteśmy zwolennikami poglądu, że przyjmowane sankcje muszą mieć większy wpływ na Rosję niż na kraje UE. Obecnie widzimy, że nie przyniosły one pożądanych skutków - powiedziała.

 • 16:47

  Jest komentarz fińskiego prezydenta Sauliego Niinisto wobec nielegalnych decyzji Kremla. - Sytuacja pod względem bezpieczeństwa w Europie jest niebezpieczna; a końca wojny nie widać - powiedział.

  Niinisto stanowczo potępił zorganizowane na częściowo zajętych przez Rosję terenach Ukrainy "sfingowane plebiscyty".

 • 16:35

  Podczas propagandowego wystąpienia na Kremlu Władimira Putina, który ogłosił aneksję okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy, na nielegalnie anektowanym w 2014 roku przez Moskwę Krymie doszło do eksplozji - informuje ukraiński portal Suspilne.

 • 16:27

  Rosja będzie musiała prosić o wyjście z kotła łymańskiego - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "Osiem lat temu rosyjscy wojskowi otoczyli nasze wojska pod Iłowajskiem. Wtedy nasi zgodzili się wyjść bez broni. Ale Rosja złamała swoje słowo - kolumnę ostrzelano. Dzisiaj o wyjście z kotła łymańskiego będzie musiała prosić Rosja. Oczywiście, jeśli bankietujących na Kremlu obchodzą ich żołnierze" - napisał na Twitterze Podolak.

 • 16:27

  Ogłoszenie aneksji części terytorium Ukrainy przez Rosję jest rażącym naruszeniem podstawowych zasad prawa międzynarodowego - stwierdzono w wydanym oświadczeniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 • 16:23

  Mnożą się komentarze po decyzji Kremla. Minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra poinformował o wezwaniu rosyjskiego ambasadora i oświadczył: "W XXI wieku nie może być miejsca na tego rodzaju brutalny imperializm".

  "Nasze przesłanie jest jasne: terytorium Ukrainy musi pozostać terytorium Ukrainy" – podkreślił holenderski minister.

 • 16:20

  Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym - ogłosił prezydent Wołodymyr Zełenski.

 • 16:16

  Jest też oświadczenie Urmasa Reinsalu, ministra spraw zagranicznych Estonii.

  - Estonia jednoznacznie potępia tak zwane referenda w obwodach donieckim, chersońskim, ługańskim i zaporoskim oraz rosyjską decyzję o nielegalnej aneksji tych terenów tak samo, jak potępiamy aneksję Półwyspu Krymskiego - powiedział minister, cytowany przez agencję BNS.

  "Pragnę podkreślić, że Ukraina ma prawo do obrony swojego terytorium w ramach uznanych międzynarodowo granic" - dodał.

  Reinsalu zapewnił, że rosyjskie groźby użycia broni nuklearnej nie odstraszą Zachodu od kontynuowania wsparcia udzielanego Ukrainie. - Musimy natychmiast zwiększyć nasze wsparcie obronne dla Ukrainy i zwiększać koszty kontynuowania wojny przez Rosję między innymi poprzez wprowadzenie dodatkowych sankcji. Musimy też utworzyć specjalny międzynarodowy trybunał, który rozliczy odpowiedzialnych za rozpoczęcie agresji - zaapelował szef estońskiej dyplomacji.

 • 16:14

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: składamy wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.

 • 16:07

  Reuters informuje, że francuski prezydent Emmanuel Macron spotka się z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem trzeciego października, aby "omówić sytuację wokół Rosji i Ukrainy" a także kwestię kryzysu energetycznego.

 • 16:05

  Na decyzje Kremla reaguje także liderka partii Bracia Włosi, kandydatka na premiera po niedzielnych włoskich wyborach parlamentarnych Giorgia Meloni.

  W wydanym oświadczeniu szefowa partii, która wygrała wybory we Włoszech, odniosła się do ogłoszonej przez Putina decyzji o aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego.

  Meloni podkreśliła, że referenda, które były "farsą", odbyły się "pod gwałtowną militarną okupacją".

  "Putin pokazuje po raz kolejny swoją neoimperialistyczną wizję na wzór sowiecki, która zagraża bezpieczeństwu całego kontynentu europejskiego. To dalsze pogwałcenie przez Rosję reguł koegzystencji między państwami potwierdza konieczność zwartości i jedności zachodnich demokracji"- zaznaczyła Meloni.

 • 16:03

  W biurze prezydenta Ukrainy nie oglądano wystąpienia prezydenta Rosji Władimira Putina, obecnie trwa powiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) - poinformował rzecznik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Serhij Nykyforow.

  Obecnie w biurze prezydenta trwa posiedzenie RBNiO, a reakcja prezydenta na wystąpienie Putina będzie opublikowana w formie nagrania wideo - przekazał rzecznik, cytowany przez Suspilne.

  W czwartek sekretarz RBNiO Ołeksij Daniłow zapowiedział, że na pilnie zwołanym na piątek przez Zełenskiego posiedzeniu tego organu zapadną fundamentalne dla kraju decyzje.

 • 16:01

  Do MSZ w Łotwie wezwano ambasadora Rosji w tym kraju - podaje łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkeviczs. Ocenił, że wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina było pełne "szowinizmu, nienawiści i stwierdzeń w stylu nazistowskim".

  Ambasadora Rosji wezwano w związku z "bezprawnymi działaniami Federacji Rosyjskiej" dotyczącymi okupacji i aneksji kilku ukraińskich regionów - podkreślił minister.

  Szef MSZ napisał później na Twitterze, że ci, "którzy mają jakieś iluzje dotyczące Rosji, jej prawdziwych zamiarów i jakiejkolwiek możliwości dialogu, powinni posłuchać wystąpienia Putina, pełnego szowinizmu, nienawiści i stwierdzeń w stylu nazistowskim".

  "Musimy wysłać więcej broni Ukrainie. Putin nigdy się nie zatrzymuje, chyba że jest odepchnięty siłą" - dodał.

 • 15:50

  Tymczasowa aneksja ukraińskich obwodów wpisuje się w schemat od dawna realizowany przez Władimira Putina, ale prezydentowi Rosji chodzi nie tylko o terytoria, lecz uznanie przez Zachód jego strefy wpływów - uważa Orysia Łucewycz, ekspertka ds. Ukrainy z Chatham House w Londynie.

  "Powinniśmy postrzegać działania Rosji jako kontynuację fali aneksji terytorium sąsiadów. Poziom kontroli Rosji jest różny, od Abchazji przez Naddniestrze, po Krym i Białoruś, ale to wszystko jest częścią schematu powiększania Rosji kosztem innych. Putin kontynuuje imperialną misję przywracania kontroli nad tym, co według niego jest 'historyczną Rosją'. Za każdym razem, gdy reżim Putina odczuwa słabość, wyzwala to agresję" - wskazuje Łucewycz w komentarzu przekazanym przez Chatham House (Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych).

  Przypomniała, że tymczasowe nabytki terytorialne Rosji na południowym wschodzie Ukrainy poprzedziły brutalne działania okupacyjne rosyjskiej armii i organów bezpieczeństwa, która obejmowały deportacje, obozy filtracyjne, przymusowe wydawanie rosyjskich paszportów, celowe zabijanie, tortury i całkowite tłumienie wolności słowa.

  "Ale nie powinniśmy tracić z oczu lasu, patrząc na drzewa: to nie jest tylko wojna o terytorium. Putin chce zmusić Zachód i kraje w regionie postsowieckim do zaakceptowania ograniczonej suwerenności, wypchnąć USA z Europy Wschodniej, wzmocnić własną autokratyczną kleptokrację i zachować władzę. Putin chce, abyśmy zaakceptowali jego światopogląd, że duże (i nuklearne) potęgi robią to, co chcą, a małe kraje - tylko to, co mogą" - dodała ekspertka.

 • 15:41

  Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell opublikował oświadczenie po ogłoszeniu przez Kreml nielegalnej aneksji części terytorium Ukrainy.

  "Ogłoszona aneksja terytoriów ukraińskich przez Rosję jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego i pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych. Żadne fałszywe referendum nie może tego usprawiedliwić. Integralność terytorialna i suwerenność Ukrainy nie podlegają negocjacjom. Poparcie UE dla Ukrainy pozostaje niezachwiane" - zadeklarował Borrell na Twitterze.

 • 15:30

 • 15:09

  Światowi przywódcy reagują na dzisiejszą decyzję Kremla.

  "Stanowczo odrzucamy i jednoznacznie potępiamy bezprawną aneksję przez Rosję obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Rozmyślnie podważając oparty na zasadach ład międzynarodowy i rażąco naruszając podstawowe prawa Ukrainy do niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej, podstawowe zasady zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych i prawie międzynarodowym, Rosja naraża na szwank bezpieczeństwo globalne"- oświadczyli we wspólnej deklaracji przywódcy 27 państw Unii Europejskiej.

 • 14:58

  Komisja Europejska opublikowała dziś wytyczne jeszcze bardzie zaostrzające tryb wydawania wiz dla obywateli rosyjskich. "Mamy do czynienia z eskalacją wojny, a co za tym idzie ze wzrostem zagrożenia dla Unii Europejskiej" - uzasadniła unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

  "Rosja wielokrotnie mówiła o użyciu broni jądrowej. Dziś prezydent (Władimir) Putin ogłosi nielegalną aneksję czterech regionów Ukrainy. To ewidentna eskalacja konfliktu, eskalacja wojny, co oznacza wzrost zagrożenia dla Unii Europejskiej. Musimy działać" - oświadczyła Johansson.

  Przedstawione przez nią wytyczne, zakładają dokładniejsze niż dotychczas ocenianie wniosków.

  "Państwa członkowskie muszą przeprowadzać bardzo dokładną ocenę wniosków pod kątem bezpieczeństwa. (...) Widzimy teraz wielu obywateli Rosji, którzy opuszczają swój kraj w związku z mobilizacją. Jeśli rosyjski obywatel zamierza zostać dłużej niż 90 dni w, azylowe. To, co teraz mówię, w żadnym wypadku nie dotyczy prawa starania się o azyl. Ci, którzy chcą opuścić Rosję na dłużej, mogą też wciąż starać się o wizy długoterminowe lub prawo pobytu" - zastrzegła.

  Podkreśliła konieczność surowszego podejścia, jeśli chodzi o miejsce ubiegania się o wizy.

 • 14:39

  Putin oświadczył, że mieszkańcy tych ziem są obywatelami rosyjskimi "na zawsze". Powołał się tu na nielegalne pseudoreferenda.

 • 14:38

  Decyzje zapadły po przeprowadzeniu hucp zwanych referendami w czterech częściowo okupowanych regionach na wschodnie i południu Ukrainy.

  Jak informowały ukraińskie władze i media, rosyjscy okupanci zmuszali mieszkańców tych terenów do udziału w pseudoreferendum, grożąc im bronią, a osoby odmawiające uczestnictwa były niekiedy wyrzucane ze swoich domów. Proces liczenia głosów przypominał inscenizację dla propagandowanych środków masowego przekazu, a ogłoszone wyniki, według których "zjednoczenie" z Rosją poparło około 80-95 procent mieszkańców, miały zostać zatwierdzone na Kremlu na długo przed pseudoreferendami.

 • 14:36

  Putin ogłasza decyzję jego reżimu o włączeniu obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego w skład Rosji. Tym samym Rosja łamie prawo międzynarodowe.

 • 14:30

  Na Kremlu rozpoczęło się przemówienie Władimira Putina przed ceremonią nielegalnej aneksji czterech częściowo okupowanych regionów Ukrainy, gdzie przeprowadzono pseudoreferenda.

 • 14:28

  Rosja chce ogłosić aneksję 20 procent terytorium Ukrainy, obszaru wielkości Belgii i Austrii. To kradzież. Putin chce legitymizować swoją inwazję, ale społeczność międzynarodowa nigdy tego nie uzna – oświadczyła dziś premier Estonii Kaja Kallas.

  Kallas podkreśliła, że obszar, którego aneksję zamierza ogłosić prezydent Rosji Władimir Putin, ma 108 800 tys. km kwadratowych i jest porównywalny do łącznej wielkości Danii, Belgii i Holandii, do całego obszaru Korei Południowej albo do 30 proc. powierzchni Niemiec.  Jeśli dodać do tego okupowany Krym, będzie to obszar wielkości 40 proc. powierzchni Niemiec – zaznaczyła premier Estonii, wzywając Unię Europejską do wzmocnienia sankcji przeciwko Moskwie, w tym wprowadzenia limitu na ceny gazu.

  "Nazywajmy rzeczy po imieniu. Rosja próbuje zmienić mapę Europy. To jest zagarnięcie ziemi. To kradzież. Putin liczy, że ten krok nada legitymizację jego inwazji. Społeczność międzynarodowa nigdy tego nie uzna" – podkreśliła Kallas.

 • 14:19

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że spotkał się z dowódcami wojskowymi, by przedyskutować "dalszy plan wyzwolenia" terytoriów Ukrainy okupowanych przez Rosjan i możliwe dalsze zamiary Moskwy w związku z trwającą inwazją.

  "Wysłuchaliśmy raportów dowódców wojsk na kierunkach operacyjnych. Rozpatrzyliśmy dalszy plan wyzwolenia naszych terytoriów. Przeanalizowaliśmy możliwe działania przeciwnika w najbliższej perspektywie" - poinformował Zełenski w komunikacie opublikowanym na oficjalnych stronach prezydenta Ukrainy w mediach społecznościowych.

  Zełenski dodał, że tematem zebrania było wyposażenie w uzbrojenie i amunicję oddziałów ukraińskich w miejscach najostrzejszych walk. "Kontrolujemy sytuację" - zapewnił.

  Spotkanie odbyło się w czasie, gdy władze Rosji zapowiadają aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy. Kreml ma ogłosić w piątek włączenie do Rosji niepełnie okupowanych części czterech obwodów Ukrainy: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. USA, Unia Europejska, NATO i wiele państw Europy oznajmiło już, że nie uzna tej zbrojnej aneksji.

 • 14:07

 • 13:58

  Nasi międzynarodowi partnerzy nie tylko sprzeciwiają się aneksji ukraińskich ziem przez Rosję, ale również zwiększą skalę finansowego i wojskowego wsparcia dla Kijowa w odpowiedzi na działania Moskwy - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

  Szef resortu dyplomacji odniósł się w ten sposób do planowanej na piątkowe popołudnie ceremonii "przyłączenia" okupowanych części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego do Rosji. W czwartek wieczorem prezydent Władimir Putin wydał dekret, w którym uznał regiony chersoński i zaporoski za "suwerenne i niepodległe państwa".

  Jak powiadomił Kułeba, ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski "tylko w środę przeprowadził sześć międzynarodowych rozmów" dotyczących zapowiadanego przez Rosję zagarnięcia obszarów sąsiedniego kraju. Minister przyznał, że zachodnie gwarancje w kwestii wzmocnienia wsparcia dla Kijowa są m.in. efektem rozmów Kułeby i premiera Denysa Szmyhala podczas wrześniowej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

  "Rosja po prostu zadławi się tymi nowymi kawałkami terytorium, które zamierza anektować. Nikt tej aneksji nie uzna i nie będzie odwodził Ukrainy od prób wyzwolenia tych obszarów. Nikt nie złapie nas za rękę i nie powie: 'Teraz stójcie, nie możecie iść dalej'" - podkreślił Kułeba.

 • 13:17

  Podobnie jak referendum na Krymie w 2014 roku referenda w sprawie przyłączenia okupowanych ziem ukraińskich w Donbasie do Rosji są farsą – powiedział Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący działającego na Ukrainie samorządu tatarskiego, Medżlisu, Refat Czubarow.

  "Mamy już doświadczenie z imitacji referendum na Krymie, które przeprowadzali okupanci w 2014 roku. I wiemy, jak to się odbywało. To, co dzieje się dziś w obwodach chersońskim i zaporoskim, w porównaniu z tym, co było w 2014 roku, to absolutna głupota" – powiedział lider Tatarów krymskich.

  "W 2014 roku Rosja chciała pokazać wyniki referendum w sprawie Krymu światu. Dziś Rosja nie chce już nikomu niczego udowadniać. W ostatnich miesiącach, szczególnie po 24 lutego, w związku z otwartą inwazją na terytorium Ukrainy Rosja, poprzez masowe zniszczenia i kolosalne ofiary ludzkie, udowodniła całemu światu, że przekroczyła wszystkie czerwone linie, które można było przekroczyć" – podkreślił Czubarow.

  Polityk ocenił, że pseudoreferenda mają służyć władzom w Moskwie jako instrument podtrzymania ducha narodu rosyjskiego.

  "To referendum ma znaczenie jedynie na wewnętrzy użytek Federacji Rosyjskiej, robi się je tylko dlatego, by jakoś, choć na krótki czas, podnieść na duchu rosyjskie społeczeństwo. Społeczeństwo, które jest całkowicie otumanione zdobywaniem nowych ziem i nowych ludzi. Jest to jednak działanie krótkookresowe" – zaznaczył.

  Zdaniem Czubarowa Rosja niebawem ogłosi przejęcie ukraińskich terytoriów.

  "Jeśli to się stanie i Rosja powtórzy aneksję, którą zastosowała wobec Krymu w 2014 roku, to będzie można mówić tylko o jednym, a cały świat również powinien opowiedzieć się po jednej stronie. Broń, broń i broń dla ukraińskiego państwa oraz maksymalne zaostrzenie totalnych sankcji wobec Rosji. Należy zrobić tak, żeby ani kropla ropy czy gazu nie wypłynęła poza granicę Rosji" – powiedział.

 • 12:48

  Ukraińskie wojska wyzwoliły w piątek miejscowość Jampil w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, położoną kilkanaście kilometrów od okrążanego, lecz wciąż kontrolowanego przez wroga Łymana - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za własnymi źródłami w służbach wywiadowczych.

  Na łamach serwisu opublikowano nagranie wideo, ukazujące ukraińskiego żołnierza w Jampilu, który potwierdza, że miasteczko znajduje się już pod kontrolą Kijowa. Powiadomiono również, że o utracie kontroli nad miejscowością donosiły samozwańcze władze Donieckiej Republiki Ludowej, w tym przywódca tego terytorium z nadania Moskwy Denys Puszylin.

  Liczący około 2 tys. mieszkańców Jampil został opanowany przez siły najeźdźcy pod koniec kwietnia. W ocenie licznych analityków zdobycie tego miasteczka może utorować ukraińskim wojskom drogę do całkowitego okrążenia Łymana. Uzyskanie kontroli nad Łymanem to z kolei warunek powodzenia dalszej ukraińskiej ofensywy w Donbasie.

 • 12:01

  W ciągu jednego poranka wojska wroga wystrzeliły 16 rakiet tylko w kierunku Zaporoża i okolic tego miasta. To krwiożercze szumowiny i skończeni terroryści, dla których nie ma miejsca w cywilizowanym świecie - napisał w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Telegramie, odnosząc się do rosyjskiego ataku na cywilów pod Zaporożem.

  "Państwo-terrorysta ostrzeliwuje ludność cywilną w regionach zaporoskim, mikołajowskim, dniepropietrowskim. Atakuje ukraińskie (ziemie) przy pomocy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i dronów. (...) Wróg szaleje i dąży do zemsty za naszą niezłomność i własne porażki. Cynicznie zabija Ukraińców, bo (sam) już dawno utracił wszystko, co ludzkie. (...) Z pewnością za wszystko odpowiecie. Za każde ukraińskie życie" - skomentował Zełenski.

  Zelenskiy / Official

  Держава-терорист обстрілює ракетами мирне населення на Запоріжжі, Миколаївщині, Дніпропетровщині. Б’є по українських регіонах із реактивних систем залпового вогню та безпілотників. Лише по Запоріжжю та району окупанти випустили 16 ракет за один ранок! Так можуть чинити лише закінчені терористи, яким не має бути місця в цивілізованому світі. Ворог лютує та намагається помститися за нашу незламність і свої невдачі. Цинічно знищує мирних українців, адже давно втратив усе людське. Кровожерливі покидьки! Відповідатимете неодмінно. За кожне загублене життя українців!

 • 11:19

  Rosyjskie kanały na Telegramie ostrzegają, że w bitwie o Łyman nastąpił punkt krytyczny, a ukraińskie wojska nacierają z północy i południowego wschodu. "Możliwe, że front załamie się dziś wieczorem lub jutro" - ocenił w nocy z czwartku na piątek Rob Lee z amerykańskiego Instytutu Badania Polityki Zagranicznej.

  W opinii analityka ukraiński sukces w Łymanie przyćmiłby planowane na piątek ogłoszenie aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy przez Kreml. "Nie wydaje się prawdopodobne, by najeźdźcy mogli przeprowadzić tam odwrót bez poniesienia ciężkich strat. (...) Rosja już teraz boryka się z problemem braku odpowiedniej liczby żołnierzy i rezerw w Donbasie. Jeśli ukraińskie wojska zdobędą Łyman, może to skutkować ich kolejnymi sukcesami (na tym odcinku frontu)" - napisał Lee na Twitterze.

 • 11:05

  Nie można pozwolić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na zmianę granic przy użyciu siły, a Wielka Brytania nigdy nie zaakceptuje aneksji przez Rosję czterech ukraińskich obwodów - oświadczyła w piątek premier Liz Truss.


  "Władimir Putin po raz kolejny działał z pogwałceniem prawa międzynarodowego, z wyraźnym lekceważeniem życia narodu ukraińskiego, który twierdzi, że reprezentuje. Wielka Brytania nigdy nie zignoruje suwerennej woli tych ludzi i nigdy nie zaakceptujemy obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego jako niczego innego niż terytorium Ukrainy. Nie można pozwolić Putinowi na zmianę granic międzynarodowych przy użyciu brutalnej siły. Zapewnimy, że przegra tę nielegalną wojnę".

 • 9:13

  Niektórym świeżo zmobilizowanym rosyjskim rezerwistom nakazano zaopatrywanie się we własne środki pierwszej pomocy; brak wystarczającego zaopatrzenia medycznego jest jedną z przyczyn spadku morale - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Zaopatrzenie medyczne rosyjskich oddziałów bojowych na Ukrainie prawdopodobnie pogarsza się. Niektórym świeżo zmobilizowanym rosyjskim rezerwistom nakazano zaopatrywanie się we własne środki pierwszej pomocy bojowej, doradzając, że kobiece produkty sanitarne są opłacalnym rozwiązaniem. Szkolenie medyczne i świadomość w zakresie pierwszej pomocy są prawdopodobnie słabe" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 9:13

  Rosyjskie wojska ostrzelały kolumnę cywilnych samochodów na obrzeżach Zaporoża na południu Ukrainy. Zginęły co najmniej 23 osoby, a 28 zostało rannych - poinformował w piątek w godzinach porannych szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

  "Ludzie oczekiwali w kolejce na wyjazd na terytoria tymczasowo okupowane, żeby zabrać stamtąd swoich bliskich i dostarczyć pomoc humanitarną" - powiadomił Staruch na Telegramie. Doniesienia o ataku na ludność cywilną przekazały również lokalne media.

  "Na miejscu (zdarzenia) pracują ratownicy, medycy i inne właściwe służby" - dodał gubernator.

  🇺🇦Олександр Старух / Запорізька ОДА (ОВА) Офіційний канал

  Оперативна інформація Запорізького краю

 • 8:22

  Białoruś może pomóc Rosji z zakwaterowaniem i szkoleniem jednostek tworzonych w wyniku mobilizacji, ale wciąż jest mało prawdopodobne, by sama bezpośrednio włączyła się do wojny przeciwko Ukrainie – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 6:17

  W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z nocnego ataku na miasto Dniepr. Według mera Borysa Filatowa Rosjanie uderzyli rakietami Iskander w budynek firmy motoryzacyjnej.

 • 4:31

  Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, aby spekulować, kto mógł stać za uszkodzeniem rurociągu Nord Stream. - Jeśli chodzi o atak lub uszkodzenie rurociągu, w tym momencie myślę, że istnieje wiele spekulacji. Ale szczerze mówiąc, dopóki nie zostanie przeprowadzone pełne śledztwo, nikt nie będzie w stanie naprawdę ustalić, co się stało - powiedział Austin na konferencji prasowej na Hawajach.

 • 4:30

  Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy pod przewodnictwem USA spotka się 12 października w Brukseli, w przeddzień spotkania ministrów obrony sojuszu zaplanowanego na 13 października - poinformował w piątek ambasador USA przy NATO Julian Smith.

  Na pytania dziennikarzy, czego można się spodziewać po zbliżającym się spotkaniu i czy Ukraina może liczyć na broń dalekiego zasięgu, która osiąga cele na odległość 300 km, zachodnie czołgi, samoloty bojowe - ambasador odpowiedział, że udzielanie pomocy jest stałym, ewoluującym procesem.

 • 4:30

  Instytut Studiów nad Wojną: Kreml, zaledwie osiem dni po ogłoszeniu mobilizacji, w dalszym ciągu łamie procedury "częściowej mobilizacji" i przeczy własnemu przekazowi, nawet uznając systematyczne niepowodzenia rosyjskiej biurokracji.

 • 4:30


  Ogłoszenie przez Putina planu aneksji ukraińskich terytoriów wywołało nową falę międzynarodowego potępienia Rosji. "Każda decyzja o przystąpieniu do aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie nie miałaby podstawy prawnej i zasługuje na potępienie" – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

 • 4:29

  Ograniczenie zastrzegające, że uzbrojenie przekazane przez USA Ukrainie nie będzie używane do ataków na cele w Rosji, dotyczy tylko systemów artylerii rakietowej HIMARS - powiedziała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda.

 • 4:29

 • 4:28

  Popiersie Lenina zostanie usunięte z miejskiego skweru i wraz z "brakującą lewicą" – towarzyszącą mu groteskową rzeźbą polskiego artysty, zostanie przekazany do muzealnego magazynu, poinformowały w czwartek władze miasta Kotka w południowej Finlandii. Pomnik, autorstwa estońskiego rzeźbiarza Mattiego Varika, został przekazany Kotce przez partnerskie miasto Tallinn pod koniec lat 80, tj. w czasach, gdy Estonia była częścią ZSRR.

 • 4:28

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekrety o uznaniu niezależności dwóch regionów - Chersonia i Zaporoża. Decyzja ta toruje drogę do formalnego przyłączenia okupowanych ukraińskich regionów do Rosji – podała agencja Reutera.

 • 4:28

  Dziękuję naszym polskim braciom za bezcenne wsparcie obronne i naszą współpracę na rzecz wspólnego bezpieczeństwa - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu, opublikowanym w czwartek wieczorem na kanale Telegram.

 • 4:28

  - Chcę to bardzo jasno powiedzieć: Stany Zjednoczone nigdy, nigdy, nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy. Te tak zwane referenda były absolutną fikcją. Rezultaty zostały sfabrykowane w Moskwie. Prawdziwa wola Ukraińców jest widoczna każdego dnia, kiedy poświęcają swoje życie, by zachować niepodległość swojego kraju i bronić wolności - oznajmił prezydent USA Joe Biden.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, akw, tas/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości