TVN24 | Świat

Biden: trzeba poszerzyć sankcje na władze Białorusi

TVN24 | Świat

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP

Należy znacznie poszerzyć sankcje na popleczników prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki - oświadczył kandydat demokratów na prezydenta USA Joe Biden. Zapowiedział, że jeśli wygra wyścig o Biały Dom, "będzie współpracować z europejskimi sojusznikami, by przedstawić plan gospodarczego wsparcia dla prawdziwie suwerennej oraz demokratycznej Białorusi".

Biden poruszył temat Białorusi we wtorkowym oświadczeniu. Zaznaczył, że społeczność międzynarodowa powinna "znacznie poszerzyć sankcje na popleczników prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki i zamrozić konta, na których trzymają oni swoje środki".

Biden zobowiązał się, że w przypadku wyborczej wygranej 3 listopada "będzie współpracować z europejskimi partnerami i sojusznikami, by przedstawić plan gospodarczego wsparcia dla prawdziwie suwerennej oraz demokratycznej Białorusi".

- Do tego czasu, wraz ze Swiatłaną Cichanouską oraz narodem białoruskim, wzywać będę do pokojowego przekazania władzy, uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz wolnych i sprawiedliwych wyborów, tak by Białorusini w końcu mogli cieszyć się demokratycznymi prawami, dla których tak bardzo się poświęcili - dodał kandydat demokratów.

Wskazując na przypadki stosowania przemocy i ograniczenia praw na Białorusi, Biden podkreślił, że "żaden przywódca, który torturuje swoich obywateli, nie ma legitymacji". Ubiegający się o Biały Dom demokrata uznał także, że prezydent USA Donald Trump "odmawia wypowiedzenia się" w imieniu protestujących Białorusinów.

Amerykańskie sankcje na białoruskich urzędników

Amerykański resort finansów nałożył w październiku sankcje na ośmiu białoruskich urzędników, w tym szefa MSW Juryja Karajeua, w związku ze sfałszowaniem wyborów prezydenckich na Białorusi i brutalnymi represjami wobec uczestników protestów. Oprócz szefa MSW na tak zwanej liście SDN (Specially Designated Nationals) figurują m.in. szef oddziałów specjalnych OMON-u Dzmitryj Bałaba, sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej Alena Dmuchajła i Chazałbiek Atabiekau, dowódca specjalnej brygady Wojsk Wewnętrznych. Nie ma na niej Alaksandra Łukaszenki.

Objętych sankcjami osób dotyczy zamrożenie środków. Nie mają one też możliwości prowadzenia interesów z obywatelami USA.

Od wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia, na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu ich wyników, a demonstracje są brutalnie tłumione przez siły reżimu.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP