Joe Biden na kolacji z dziennikarzami. Żartował z Donalda Trumpa i z samego siebie

Źródło:
TVN24, CNN, Reuters

Jestem dorosłym mężczyzną, rywalizującym z sześciolatkiem. I czuję się wspaniale - powiedział Joe Biden w sobotę na corocznej kolacji z korespondentami Białego Domu, zarzucając niedojrzałość swojemu politycznemu rywalowi Donaldowi Trumpowi. Mówił także o znaczeniu wolnych mediów. Jesteście ważniejsi niż kiedykolwiek wcześniej - oświadczył, zwracając się do dziennikarzy.

W Waszyngtonie odbyła się w sobotę doroczna uroczysta kolacja Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu. Wziął w niej udział prezydent Joe Biden. Kolacja ma już ponad stuletnią tradycję.

Bidenowi dopisywał humor, który wykorzystał między innymi, by wytknąć niedojrzałość swojemu rywalowi w wyborach prezydenckich Donaldowi Trumpowi. - Jestem dorosłym mężczyzną, rywalizującym z sześciolatkiem. I czuję się wspaniale - powiedział, a sala odpowiedziała śmiechem.

Podkreślił, że minął rok od ostatniego przemówienia na kolacji z korespondentami. - Moja żona Jill martwiła się, jak mi pójdzie. Powiedziałem: "Nie martw się. To jak jazda na rowerze". A ona na to: "Właśnie dlatego się martwię" - zażartował prezydent, nawiązując do wydarzenia sprzed blisko dwóch lat, gdy spadł z roweru na oczach mieszkańców Rehoboth Beach w stanie Delaware.

Biden do dziennikarzy: jesteście dziś ważniejsi niż kiedykolwiek wcześniej

Biden mówił także o znaczeniu wolnych mediów w demokratycznym kraju. - Ważną kwestią naszych czasów jest to, czy demokracja nadal istnieje i czy jest dla nas świętością. Na to pytanie naród amerykański musi sobie odpowiedzieć w tym roku. A wy - wolne media - odgrywacie kluczową rolę w zapewnieniu społeczeństwu amerykańskiemu informacji potrzebnych do podjęcia świadomej decyzji - mówił prezydent.

Podkreślił, że "w erze dezinformacji te wiarygodne informacje są ważniejsze niż kiedykolwiek". - Wy - i mówię to z głębi serca - jesteście ważniejsi niż kiedykolwiek wcześniej - przekonywał. Biden wzniósł następnie toast za "wolną prasę, świadomych obywateli, za kraj wolny i demokratyczny".

- Niech Bóg błogosławi Amerykę - powiedział Biden, unosząc kieliszek z szampanem.

Autorka/Autor:momo/ft

Źródło: TVN24, CNN, Reuters