"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

- Panowie, jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie. I to nie jest jakaś przenośnia, mówię o obu naszych eskadrach. Jesteście niesamowici, wasza akcja miała ogromne znaczenie, uratowaliście życie wielu ludziom - stwierdził Joe Biden. - Dzięki waszym umiejętnościom Stany Zjednoczone pomogły Izraelowi strącić prawie wszystkie z nadlatujących pocisków. Jesteście znakomici - dodał prezydent USA.

Jeden z dowódców eskadr F-15 odpowiedział prezydentowi, że "czuję dumę".

CZYTAJ: Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Na platformie X Joe Bidena poinformowano, że jego rozmówcami byli wojskowi 494. i 335. dywizjonów myśliwskich USA. W czasie rozmowy prezydent pochwalił ich za "umiejętności w obronie Izraela przed bezprecedensowym atakiem powietrznym Iranu. "Ci odważni żołnierze napawają nas wszystkich dumą" - podano we wpisie.

Zestrzelone cele

Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel wojska USA oznajmił, że amerykańskie okręty wojenne zestrzeliły od czterech do sześciu z ponad 100 rakiet balistycznych wystrzelonych przez Iran, bateria Patriot należąca do armii amerykańskiej w Irbilu zestrzeliła jeden taki pocisk, zaś myśliwce sił powietrznych (F-15 - red.) strąciły ponad 70 bezzałogowców.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP