Jest zielone światło. Historyczne lądowanie na komecie już dziś

Jest zielone światło. Historyczne lądowanie na komecie już dziś
Jest zielone światło. Historyczne lądowanie na komecie już dziś
ESA
RozMisję Rosetta prowadzi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)ESA

Kontrolerzy Europejskiej Agencji Kosmicznej dali zielone światło dla próby pierwszego w historii lądowania sondy na komecie. Już dziś próbnik Philae ma wylądować na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Lądowanie próbnika na lecącym obiekcie będzie pierwszą tego rodzaju operacją w dziejach ludzkości. Do tej pory jedyną szansą na zetknięcie z powierzchnią komety była zaplanowana kolizja obu obiektów.

Zadaniem sondy Rosetta, która od 10 lat przemierza kosmos, jest zbadanie natury komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Skonstruowaną przez naukowców Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) sondę wyposażono w łącznie 11 instrumentów naukowo-badawczych. Na jej pokładzie do środy znajduje się także lądownik Philae. To on przeprowadzi historyczną operację.

Narzędzia z Polski

W sumie na pokładzie próbnika Philae znajduje się około 10 urządzeń naukowych. Spośród nich dwa największe to wiertło do pobierania próbek i polski penetrator termiczny Mupus stworzony przez zespół konstruktorów z Laboratorium Robotyki i Mechatroniki Satelitarnej CBK PAN.

Pierwszych relacje z przebiegu zaplanowanego lądowania można spodziewać się około godz. 19.30 polskiego czasu.

Autor: dln//gak / Źródło: CNN, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: ESA

Raporty: