We dwie zaatakowały nożyczkami, policjant zastrzelił jedną z nich


Dwie Palestynki zraniły nożyczkami przechodnia na ulicy w Jerozolimie. Policjant, który był świadkiem zajścia, zastrzelił jedną z tych kobiet i zranił drugą - poinformował rzecznik policji Micky Rosenfeld.

Do takich ataków, z użyciem ostrych narzędzi, a także pojazdów, dochodzi ostatnio niemal codziennie. Premier Izraela Benjamin Netanjahu mówi o "aktach terroru dokonywanych przez pojedynczych sprawców" i wzywa Izraelczyków do czujności.

W niedzielę na Zachodnim Brzegu Jordanu Palestyńczyk śmiertelnie ranił nożem izraelską kobietę. Napastnika zastrzelili funkcjonariusze sił bezpieczeństwa. Również na Zachodnim Brzegu 16-letnia Palestynka zaatakowała przechodniów nożem. Jeden z żydowskich osadników zareagował, najeżdżając na nią samochodem. Chwilę potem Palestynkę zastrzelili funkcjonariusze sił bezpieczeństwa. W rejonie na wschód od Jerozolimy palestyński taksówkarz próbował rozjechać izraelskich przechodniów, a następnie wysiadł z taksówki i zaatakował ich nożem. Jeden Izraelczyk został lekko ranny. Napastnika zastrzelił izraelski cywil.

Atak palestyńskich nożowników

Od początku października w palestyńskich zamachach zginęło 18 Izraelczyków. Według palestyńskiego resortu zdrowia zginęło też ok. 90 Palestyńczyków; większość z nich stanowili zamachowcy, których - jak informuje strona izraelska - zastrzelili funkcjonariusze izraelskich sił bezpieczeństwa bądź cywile. Ponad 20 Palestyńczyków zginęło w starciach z izraelskimi żołnierzami.

Tę najnowszą falę przemocy wywołała eskalacja sporu o dostęp muzułmanów i Żydów do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym w starej części Jerozolimy. Znajdują się tam pozostałości obu żydowskich świątyń z czasów biblijnych, natomiast dla muzułmanów jest to miejsce, z którego Mahomet odbył podróż do nieba. Oliwy do ognia dolały nieoficjalne doniesienia ze strony palestyńskiej, że Izrael usiłuje zmienić religijne status quo Wzgórza Świątynnego. W pobliżu znajdującego się tam meczetu Al-Aksa zakazane jest odprawianie modlitw innych niż muzułmańskie, jednak Palestyńczycy pozostają nieufni wobec intencji Izraela z powodu częstszych w ostatnich latach wizyt składanych na Wzgórzu przez religijnych aktywistów żydowskich i ultranacjonalistycznych polityków izraelskich.

Autor: mtom / Źródło: PAP