Jedyny kandydat na premiera Katalonii nadal w areszcie


Hiszpański Trybunał Konstytucyjny w środę nie zgodził się rozpatrzyć wniosku kandydata na premiera Katalonii, Jordi Sancheza, w sprawie zwolnienia go z aresztu. Przebywa on za kratami od października 2017 roku. Jego uwolnienie domagają się zwolennicy niepodległości Katalonii.

W uzasadnieniu decyzji trybunał przekazał, że ustosunkuje się do wniosku dopiero po zakończeniu procesu, jaki przeciw Sanchezowi toczy się przed hiszpańskim Sądem Najwyższym.

Tymczasem prowadzący sprawę Sancheza sędzia Pablo Llarena poinformował już, że Sąd Najwyższy nie przychyli się do złożonego przez Sancheza wniosku o "tymczasowe zwolnienie" z aresztu.

Debata nad nowym premierem 12 marca

W przyspieszonych wyborach do katalońskiego parlamentu z 21 grudnia 2017 roku Sanchez zdobył mandat z listy bloku Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya, JxCat). Na początku marca szef tego ugrupowania i poprzedni premier regionu Carles Puigdemont ogłosił, że rezygnuje z ubiegania się o reelekcję.

Puigdemont, w październiku ubiegłego roku odwołany przez rząd w Madrycie z funkcji premiera, od listopada przebywa w Belgii. Twierdzi, że nie wraca do Hiszpanii bo boi się aresztowania.

We wtorek przewodniczący katalońskiego parlamentu Roger Torrent zapowiedział na 12 marca debatę nad zaprzysiężeniem nowego szefa regionalnego rządu, zaznaczając, że jedynym kandydatem na to stanowisko jest Sanchez.

Sanchez, były szef działającej na rzecz niepodległości regionu organizacji Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC), jest oskarżony o bunt w związku z barcelońską demonstracją zorganizowaną pod koniec września ub.r. przez jego stowarzyszenie. Przez kilka godzin manifestanci blokowali wówczas budynki, w których żandarmeria (Guardia Civil) przeprowadzała rewizję.

Madryt szuka firm wspierających separatystów

Według dziennika "El Confidencial" Sanchez pojawił się jako hipotetyczny kandydat na premiera Katalonii w rezultacie tajnego porozumienia zawartego w lutym przez JxCat i Republikańską Lewicę Katalonii (ERC), największe proniepodległościowe ugrupowania tego regionu. Postanowiły one, że po rezygnacji Puigdemonta z ubiegania się o urząd premiera zgłoszą kandydaturę Sancheza.

Gazeta twierdzi, że w porozumieniu separatystów uznano jednak kandydaturę Sancheza za mało realną z uwagi na jego aresztowanie. Według "El Confidencial" kolejnym kandydatem JxCat i ERC na premiera Katalonii będzie Jordi Turull, były rzecznik rządu Puigdemonta.

Tymczasem - jak ujawnił w środę dziennik "La Vanguardia" - ministerstwo finansów w Madrycie poprosiło władze Katalonii o informacje na temat transferów pieniężnych dokonywanych od 2015 roku przez firmy i osoby publiczne na rzecz działań służących secesji regionu, w tym organizację referendum niepodległościowego z 1 października ubiegłego roku.

Według katalońskiego dziennika na liście potencjalnych sponsorów separatystów jest ponad 60 podmiotów, w tym około 50 firm.

Autor: PTD/AG / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Generalitat de Catalunya

Raporty: