Były premier przemawia, padają strzały. Moment ataku na nagraniu

Źródło:
CNN, Reuters, NHK

Shinzo Abe, były japoński premier, zmarł w szpitalu po tym, jak został postrzelony w trakcie przemówienia w mieście Nara. Napastnika obezwładniono i zatrzymano. Kamery japońskiego publicznego nadawcy uchwyciły moment ataku.

Były premier Japonii Shinzo Abe został postrzelony z broni palnej około godziny 11.30 (czasu lokalnego, 4.30 polskiego czasu) w trakcie wiecu wyborczego w miejscowości Nara, niedaleko Kioto. 67-letni polityk został zabrany helikopterem do szpitala. Początkowo premier Fumio Kishida przekazywał na konferencji, że stan Abe jest "krytyczny", a "lekarze walczą o jego życie".

Agencja Zarządzania Pożarami i Katastrofami (FDMA), działająca przy japońskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Komunikacji, potwierdziła, że były szef rządu został postrzelony w prawą część szyi.

Przed godziną 18 czasu lokalnego (godziną 11 czasu polskiego) publiczny nadawca NHK, powołując się na urzędników, podał, że Shinzo Abe zmarł. Następnie informację o śmierci byłego japońskiego premiera potwierdziła rządząca krajem Partia Liberalno-Demokratyczna.

Shinzo AbeGetty Images North America

Moment ataku na nagraniu

NHK, powołując się na osobę, która była świadkiem zdarzenia, opisał wcześniej, że Abe upadł na ziemię po drugim strzale. Kobieta zrelacjonowała, że widziała mężczyznę, który podszedł do byłego premiera od tyłu.

Telewizja pokazała także moment, gdy padły strzały. Widać na nim polityka, który przemawia i gestykuluje, blisko niego widać machającą dłoń. W momencie, gdy padają strzały, dochodzi do zamieszania, a operator traci równowagę. Chwilę później oko kamery pokazuje ochroniarzy, którzy obezwładniają mężczyznę, powalając go na ziemię.

Na kolejnych ujęciach widać już byłego premiera wynoszonego na noszach z helikoptera, który wylądował na dachu szpitala.

Shinzo Abe był premierem Japonii w latach 2006-2007, a później - w latach 2012-2020. W tym czasie pełnił również rolę przewodniczącego Partii Liberalno-Demokratycznej. Funkcję szefa japońskiego rządu sprawował najdłużej w historii kraju.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: CNN, Reuters, NHK

Tagi:
Raporty: