Władze japońskiego miasta Yokosuka ogłosiły, że w swojej codziennej pracy lokalni urzędnicy korzystać będą ze sztucznej inteligencji - Chata GPT. Narzędzie ma zwiększyć ich efektywność w prostych zadaniach administracyjnych, które może wykonywać maszyna, i umożliwić zajęcie się innymi zadaniami, które muszą być wykonywane przez człowieka.
W czwartek władze japońskiego miasta Yokosuka, znajdującego się w prefekturze Kanagawa, ogłosiły że rozpoczną korzystanie z Chata GPT w swoich codziennych, administracyjnych zadaniach. Na razie narzędzie ma służyć urzędnikom na okres próbny przez miesiąc.
Urzędnicy będą korzystać z Chata GPT
Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej lokalnego ratusza wynika, że wszyscy jego pracownicy, których jest około 4 tysięcy, będą mogli używać Chata GPT do m.in. pisania podsumowywań spotkań, przygotowywania bazy do dokumentów, sprawdzania błędów pisowni w dokumentach, doskonalenia i upraszczania języka dokumentów, tak by były bardziej zrozumiałe, tworzenia treści marketingowych i komunikacyjnych oraz wysuwania pomysłów nowych projektów i przepisów możliwych do zrealizowania. Wskazano, że w związku z tym, iż narzędzie zajmie się pracą administracyjną, "personel będzie mógł skupić się na pracy, którą mogą wykonywać jedynie ludzie". Zaznaczono, że do Chata GPT nie będą wprowadzane żadne poufne informacje.
Takayuki Samukawa, rzecznik ratusza przekazał, że jedną z przyczyn wdrożenia narzędzia opartego na sztucznej inteligencji do codziennej pracy jest kryzys demograficzny. Populacja Yokosuki obecnie wynosi nieco ponad 376 tys. mieszkańców i stale się się kurczy. - Wraz ze spadkiem populacji, ograniczona jest również liczba pracowników - powiedział urzednik, cytowany przez "Japan Times". Jak wskazał, miasto chce więc wykorzystać Chat GPT do wzmocnienia efektywności działania i lepszej organizacji pracy.
Korzystanie z Chata GPT planuje również rząd centralny Japonii. - Chcemy wykorzystywać różne rodzaje AI (sztucznej inteligencji) do promowania reform w pracy - powiedział minister cyfryzacji Taro Kono, cytowany przez "Japan Today". Z kolei minister spraw wewnętrznych i komunikacji Takeaki Matsumoto zapowiedział, że jego ministerstwo zamierza na okres próbny rozpocząć korzystanie z narzędzia do wykonywania niektórych swoich obowiązków, mając też na uwadze właściwe postępowanie z wprowadzaniem do niego informacji poufnych.
Źródło: CNN, Japan Times, Japan Today
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock