Boeing 737 miał pęknięcie w oknie, musiał zawrócić na lotnisko. To już kolejna usterka w maszynie tego typu

Źródło:
PAP, BBC

Samolot Boeing 737-800, należący do japońskich linii lotniczych, po wystartowaniu z lotniska w Sapporo musiał z powrotem zawrócić - przekazał przewoźnik. Powodem było pęknięcie w oknie kokpitu. Kilka dni temu głośno było o innej usterce Boeinga 737 w wersji MAX 9. Maszyna musiała awaryjnie lądować po tym, jak w kadłubie powstała dziura.

Rzecznik japońskich krajowych linii lotniczych All Nippon Airways przekazał, że pękniecie wykryto podczas lotu nad miejscowością Hakodate. - Pęknięcie nie miało wpływu na kontrolę lotu ani na ciśnienie – zapewniał.

Doszło do niego w najbardziej zewnętrznej z czterech warstw okien w kokpicie.

Boeing 737 (zdjęcie poglądowe)viper-zero/Shutterstock
Google Maps

Samolot Boeing 737-800 leciał z lotniska Sapporo-Chitose do miasta Toyama, ale musiał zawrócić i bezpiecznie wylądował. Na pokładzie było 59 pasażerów i sześciu członków załogi. Nikomu nic się nie stało.

Kolejne już uszkodzenie Boeinga 737

To kolejne już doniesienia o usterkach w Boeingu 737. Maszyny te w wersji MAX 9 znalazły się w centrum światowej uwagi kilka dni temu po tym, jak w jednej z nich, wkrótce po starcie z lotniska w Portland w stanie Oregon w USA, oderwał się jeden z paneli kadłuba.

Maszyna należała do linii Alaska Airlines. Jej dyrektor generalny Ben Minicucci informował, że linie tymczasowo uziemią swoje 65 samolotów Boeing 737 MAX 9.

Przeprowadzenie "natychmiastowych inspekcji" w niektórych samolotach typu Boeing 737 MAX 9 nakazała Federalna Administracja Lotnictwa (ang. Federal Aviation Administration - FAA). Mowa jest o 171 samolotach, które zostały tymczasowo wstrzymane do kontroli. Po pozytywnym wyniku kontroli będą mogły wrócić do służby

W związku z decyzją FAA wszystkie swoje samoloty typu Boeing 737 MAX 9 tymczasowo uziemiła także linia United Airlines. United i Alaska to jedyne linie lotnicze w USA, które mają tego typu samoloty. O uziemieniu tego modelu samolotów zdecydowały też tureckie linie Turkish Airlines.

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: viper-zero/Shutterstock