Jak urodzić dziecko-giganta?

Aktualizacja:
Narodziny dzieci-gigantów
Narodziny dzieci-gigantów
TVN24
Narodziny dzieci-gigantówTVN24

Kiedy na świat przychodzi dziecko, prawie zawsze mowa o wielkim szczęściu. O gigantycznym wręcz może mówić pewna Indonezyjka, której syn przy urodzeniu ważył blisko dziewięć kilogramów, czyli tyle co dziewięciomiesięczne dziecko.

Chłopiec przyszedł na świat poprzez cesarskie cięcie. Dokładne wymiary noworodka to 8,7 kg i 63 cm.

Indonezyjski chłopiec to z pewnością dziecko nietypowe. Choć wzorcowy noworodek nie istnieje, przyjmuje się, że normalna waga dziecka tuż po narodzinach waha się w granicach 2,5-4 kilogramów. Dziewięć waży przeważnie dziewięciomiesięczne dziecko.

Niewyobrażalne

Polskie mamy nie mają wątpliwości - Indonezyjskiej kobiecie, która urodziła chłopca nie mogło być łatwo. - Nie wyobrażam sobie porodu ani donoszenia takiego dziecka - mówi pani Wioletta, która sama oczekuje bobasa.

- Podziwiam mamę. Moje waży dwa razy mniej i było ciężko - dodaje pani Izabela.

Mimo że wielu mamom trudno sobie wyobrazić taki poród, to i w Polsce narodziny dzieci-gigantów miały miejsce.

Półtora roku temu, w szpitalu wojskowym w Szczecinie narodził się Kacper. - Okazało się, że dziecko jest ekstremalnie duże, bo ważyło 7130 gramów - mówi ginekolog Piotr Kolczewski ze szczecińskiej placówki. Mama Kacpra, pani Bożena nie była przygotowana na tak wielkie narodziny. O tym, że jej syn jest tak duży dowiedziała się na sali porodowej.

Kacper jest pełnym zdrowia i szczęśliwym dzieckiem. Na szczęście, bo lekarze narodziny większych dzieci przyjmują z niepokojem.

Walka o zdrowie

- Wyrazy współczucia zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, bo taka sytuacja nie świadczy o zdrowiu - ocenia pediatra dr Joanna Zabielska-Cieciuch o indonezyjskim maluchu.

Przypadek chłopca to sytuacja ekstremalna, to ginekolodzy odbierają coraz więcej dzieci ważących ponad 4 kg. Dlaczego tak się dzieje - tego do końca nie wiadomo, choć istnieje pewne podejrzenie.

- Podejrzewamy, że może się to łączyć z suplementacją diety pacjentki preparatami witaminowymi, mineralnymi - mówi dr Andrzej Puchalski ze szpitala wojskowego w Szczecinie. Drugą możliwą przyczyną jest zła dieta.

Źródło: TVN24, usposttoday.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24