Świat

Jak pić, to z k(l)asą

Świat

TVN24Aukcję alkoholi organizuje Christie's

"Szkocka" za 30 tys. dolarów, whisky wyprodukowana na bazie receptury pierwszego prezydenta USA Jerzego Waszyngtona, czy koniak z 1811 ku czci cesarzowej Józefiny? Czemu nie. Wszystko to będzie można kupić na sobotniej aukcji w Nowym Jorku.

Pierwszą od czasów Prohibicji (1920-1933) aukcję alkoholi zorganizuje dom aukcyjny Christie's. Na licytację będą wystawione rzadkie koniaki, whisky, calvadosy oraz szampany. Butelkę "szkockiej" z 1926 r. będzie można kupić za 20-30 tys. dolarów. Z kolei powstała na bazie receptury Jerzego Waszyngtona whiskey szacowana jest na ok. 10-20 tys. dolarów. Za nieco mniej będzie juz można nabyć butelkę koniaku z 1811 r. "Grande Fine" wyprodukowanej ku czci żony Napoleona - Józefiny. Za tę przyjemność zapłacimy już "tylko" 4-6 tys. dolarów.

Christie's wystawi ponadto na sprzedaż ponad 700 butelek whisky, które w sumie mają kosztować 100 tys. dolarów.

Łączna wartość wystawionych na aukcji alkoholi wynosi ok. ćwierć miliona dolarów.

Jak zauważa Reuters, na aukcji będzie można nabyć również relatywnie "tanie" alkohole. Są szacowane na ok. 300 dolarów za butelkę - często jednak służą jako lokata kapitału.

Jednym z najdroższych alkoholi sprzedanych w historii aukcji była butelka szkockiej z 1850 r. Sprzedano ją w nomen omen w Szkocji za 59 tys. dolarów.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24