Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył w Brukseli, że jego kraj nie omawia członkostwa w NATO. Po rozmowach z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego Andersem Foghiem Rasmussenem Jaceniuk zapewnił, że Kijów chce rozwiązać kryzys środkami pokojowymi.
Jaceniuk gościł w czwartek w Brukseli, gdzie rozmawiał o kryzysie na Ukrainie z przedstawicielami Unii Europejskiej. Potem spotkał się z szefem Sojuszu, ale zapewnił po nim, że kwestia dołączenia Ukrainy do NATO nie była poruszana.
NATO nie jest "na radarze" Ukrainy
Odpowiadając na pytania dziennikarzy Jaceniuk powiedział, że członkostwa Ukrainy w NATO nie ma na, jak się wyraził, "naszym radarze".
Po raz kolejny zapewnił, że Kijów nalega na rozwiązanie kryzysu środkami pokojowymi. Według niego "warianty militarne" nie są rozpatrywane.
- Lecz to rząd rosyjski powinien uczynić krok wstecz, żeby stabilizować sytuację w regionie, nie dopuszczać do eskalowania (napięć) w stosunkach między Rosją a Ukrainą i całą Europą - powiedział. - Ta odpowiedzialność spoczywa na rosyjskich władzach, one to zaczęły, one to powinny zakończyć - podkreślił Jaceniuk.
Agencja Interfax-Ukraina pisze, że premier Ukrainy na spotkaniu z szefem NATO zaprosił przedstawicieli Sojuszu do odwiedzenia Kijowa.
NATO wyciągnie rękę do Ukrainy
Dzień wcześniej Rasmussen ogłosił z kolei pełną rewizję współpracy Sojuszu z Rosją na poziomie cywilnym i wojskowym w związku z sytuacją na Ukrainie. - To jasny sygnał, że działania Rosji mają swoje konsekwencje - wskazał szef Sojuszu.
Jednocześnie zapowiedział wzmocnienie współpracy między NATO a Ukrainą, aby "wspierać demokratyczne przemiany". Ma to oznaczać m.in. więcej wspólnych szkoleń i ćwiczeń z wojskowymi ukraińskimi. - Będziemy robić więcej, by angażować Ukrainę w międzynarodowe działania NATO - oświadczył sekretarz generalny.
Sekretarz generalny Sojuszu poinformował też, że NATO zawiesza planowanie wspólnej misji z Rosją mającej na celu ochronę amerykańskiego okrętu, który ma neutralizować syryjską broń chemiczną.
Na początku kwietnia dalsze decyzje mogą podjąć ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich NATO. - Zawieszamy bieżącą współpracę, ale chcemy utrzymać dialog polityczny - zaznaczył Rasmussen.
Autor: adso//tka / Źródło: PAP, Reuters