"Izrael przewyższył barbarzyństwem Hitlera". Netanjahu do Erdogana: to antysemityzm


Porównanie izraelskiej ofensywy w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy do działań nazistów, którym posłużył się turecki premier Recep Tayyip Erdogan, miało "wydźwięk antysemicki" - oświadczył w niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu.

- Słyszałem, co powiedział premier Turcji, te słowa wypowiadane z najwyższą powagą. Powiedziałem (sekretarzowi stanu USA) Johnowi Kerry'emu, że to antysemickie wypowiedzi, że mają wydźwięk antysemicki - podkreślił Netanjahu na spotkaniu z dziennikarzami.

Reakcję Netanjahu wywołały słowa Erdogana, który w sobotę oskarżył Izrael o to, iż "przewyższył Hitlera w barbarzyństwie atakami na terytorium palestyńskie".

Sobotnia wypowiedź Erdogana, który nie kryje swoich islamistycznych sympatii, była kolejną, w której mocno skrytykował działania Izraela w Strefie Gazy. Wcześniej premier Turcji oskarżył władze z Tel-Awiwu o próbę dokonywania na terytorium palestyńskim "ludobójstwa". Erdogan zarzucał też Izraelowi "terroryzowanie regionu".

Od sojuszników do rywali

Turcja była kiedyś najbliższym strategicznym sojusznikiem Izraela w regionie, ale w ostatnich latach Erdogan coraz ostrzej potępia traktowanie Palestyńczyków przez stronę izraelską. Ostra retoryka Erdogana jest dobrze odbierana przez jego elektorat, składający się w znacznej mierze z konserwatywnych sunnitów. Erdogan prowadzi kampanię, chcąc zostać pierwszym wybranym w powszechnych wyborach prezydentem Turcji. Wybory odbędą się 10 sierpnia. Ostatnie wystąpienia tureckiego premiera - według ekspertów - prawdopodobnie jeszcze bardziej skomplikują stosunki turecko-izraelskie, które znalazły się w fatalnym stanie, gdy w 2010 roku komandosi izraelscy dokonali abordażu na turecki statek "Mavi Marmara", płynący we flotylli, która chciała przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy. Zginęło wtedy 10 osób. W ostatnich miesiącach nasilono, m.in. za pośrednictwem USA, starania o poprawę stosunków. Premier Izraela Benjamin Netanjahu przeprosił za zaatakowanie tureckiego statku i obiecał wypłacenie odszkodowania. Erdogan sugerował nawet w tym roku, że obie strony są bliskie porozumienia.

[object Object]
Protest w IzraeluPAP/EPA
wideo 2/20

Autor: dln//kdj / Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: