TVN24 | Świat

Sfotografowali rezydencję prezydenta Turcji, zostali oskarżeni o szpiegostwo. Izraelska para uwolniona

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Turcja uwolniła izraelską parę, którą oskarżono o szpiegostwo, gdy sfotografowała dom tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Wydarzenie to doprowadziło do pierwszej od 2013 roku rozmowy przywódców obydwu państw. Premier Izraela Naftali Bennett podziękował Erdoganowi za wysiłki na rzecz uwolnienia Izraelczyków. 

Natali i Mordi Oknin zostali aresztowani 9 listopada po tym, jak sfotografowali dom prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z wieży telewizyjnej w Stambule. Zostali oskarżeni o szpiegostwo. Punkt zwrotny w sprawie nastąpił, gdy szef Mosadu Dawid Barnea porozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem i zapewnił, że Natali i Mordi Oknin nie są szpiegami i nie mają nic wspólnego z izraelskim wywiadem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Dziękuję całemu narodowi Izraela. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagali i nas wspierali, tym, którzy doprowadzili do naszego uwolnienia - mówiła Natali Oknin, po tym, gdy na pokładzie wyczarterowanego samolotu wylądowała w Tel Awiwe.

Izrael - Turcja. Pierwsza rozmowa przywódców od lat

Wydarzenie to stało się impulsem do rozmowy między premierem Izraela Naftalim Bennettem, a Recepem Tayyipem Erdoganem. Bennett podziękował tureckiemu prezydentowi za pomoc w rozwiązaniu sprawy. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że była to pierwsza oficjalna rozmowa między przywódcami obydwu państw od 2013 roku.

W czwartek Erdogan rozmawiał także z prezydentem Izraela Icchakiem Hercogiem, który podziękował prezydentowi Turcji i wyraził nadzieję na ocieplenie stosunków dyplomatycznych między krajami

- Miejmy nadzieję, że relacje z Turcją się ocieplą. Jestem przekonany, że po dniach tak intensywnych kontaktów wytworzyły się powiązania, które w sposób naturalny będą nam służyły w przyszłości – mówił izraelski minister Matan Kahana, cytowany przez agencję Reutera.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości