Izraelski parlament ma zostać rozwiązany. Tymczasowym premierem zostanie szef MSZ Jair Lapid

Autor:
js
Źródło:
PAP
Parlament w Izraelu ma zostać rozwiązany. Nowe wybory mają się odbyć jesienią
Parlament w Izraelu ma zostać rozwiązany. Nowe wybory mają się odbyć jesienią
Reuters Archive
Reuters ArchiveParlament w Izraelu ma zostać rozwiązany. Nowe wybory mają się odbyć jesienią

Kancelaria premiera Izraela Naftalego Bennetta poinformowała w poniedziałek wieczorem, że rządząca koalicja zostanie rozwiązana, a kraj czekają w październiku lub listopadzie nowe wybory. Tymczasowym premierem zostanie szef dyplomacji Jair Lapid.

Wcześniej podano, że głosowanie w sprawie rozwiązania parlamentu odbędzie się w przyszłym tygodniu, po czym Lapid obejmie urząd premiera. Kancelaria Bennetta poinformowała, że nastąpi to "w najbliższych dniach".

Wybory, które odbędą się jesienią, będą piątym takim głosowaniem w ciągu ostatnich trzech lat. Jak pisze Associated Press, mogą one sprawić, że do władzy powróci były premier Izraela Benjamin Netanjahu, zwłaszcza że jest on faworytem sondaży.

Mniejszościowy rząd Bennetta

W połowie maja rząd premiera Bennetta stał się gabinetem mniejszościowym. Arabska posłanka lewicowej partii Merec Ghaida Rinawie Zoabi, która wycofała swoje poparcie dla rządu, w liście do premiera napisała, że nie może wspierać koalicji, która nęka jej społeczność. Odejście Zoabi pozostawia Benetowi kontrolę nad 59 ze 120 mandatów w Knesecie.

W marcu rząd Bennetta stracił jednomandatową większość, kiedy z koalicji wystąpił poseł prawicowej partii premiera.

W czerwcu 2021 roku 36. gabinet w historii Izraela został zatwierdzony w Knesecie większością zaledwie jednego głosu.

Do koalicji weszło osiem partii prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską. Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości