Palestyńczycy zdewastowali grobowiec Józefa na Zachodnim Brzegu

Źródło:
BBC
Palestyńczycy zdewastowali grobowiec Józefa na Zachodnim Brzegu (materiał z kwietnia)
Palestyńczycy zdewastowali grobowiec Józefa na Zachodnim Brzegu (materiał z kwietnia)
TWITTER/ISRAELMFA
Palestyńczycy zdewastowali grobowiec Józefa na Zachodnim BrzeguTWITTER/ISRAELMFA

Grobowiec w miejscowości Nablus na Zachodnim Brzegu, w którym spoczywać ma biblijny Józef, został zdewastowany przez Palestyńczyków - poinformowało w niedzielę izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych. Zdarzenie to skrytykował premier Izraela Naftali Bennett.

W ostatnich dniach doszło do serii starć między Izraelczykami a Palestyńczykami, w tym do ataku w centrum Tel Awiwu, w którym życie straciły trzy osoby, a 11 zostało poważnie rannych - przekazał BBC.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Grobowiec w miejscowości Nablus na Zachodnim Brzegu został zdewastowany w sobotę wieczorem, gdy siły izraelskie prowadziły naloty po czwartkowym ataku na bar w Tel Awiwie przeprowadzonym przez Palestyńczyka.

Palestyńczycy zdewastowali grobowiec Józefa na Zachodnim BrzeguTWITTER/ISRAELMFA

Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało nagranie, na którym widać mężczyzn niszczących grobowiec. W wyniku ataku uszkodzona została kamienna pokrywa, próbowano też podpalić ossuarium. Podpalone miały być również sąsiadujące pomieszczenia.

Izraelskie władze oburzone atakiem na grobowiec Józefa

Rzecznik ministerstwa obrony Izraela generał brygady Ran Kochav powiedział, że sprawcy zostali zatrzymani przez palestyńskie siły bezpieczeństwa - podał portal informacyjny Israel Hayom.

Premier Izraela Naftali Bennett powiedział, że palestyńscy demonstranci "zdemolowali święte miejsce dla Żydów" i "obiecał zatrzymanie sprawców". Incydent ten określił mianem "szału zniszczenia".

BBC zwrócił uwagę, że do ataku doszło na kilka dni przed żydowskim świętem Paschy, upamiętniającym wyjście Żydów ze starożytnego Egiptu, gdzie zgodnie z żydowską tradycją Józef kilka pokoleń wcześniej pełnił funkcję zarządcy Egiptu.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: TWITTER/ISRAELMFA