Duży cios dla bezpieczeństwa Izraela. Jak poinformowało ministerstwo obrony w Tel Awiwie, dyrektor agencji zajmującej się tworzeniem i realizacją programów izraelskiej obrony przeciwrakietowej Jari Ramati został zdymisjonowany za "poważne naruszenie zasad bezpieczeństwa informacji".
W oświadczeniu resortu, które cytuje agencja Reutera stwierdzono, że wobec "odkrytego w ostatnim czasie" naruszenia protokołu, Ramati nie może dłużej pełnić swojej funkcji.
"Ojciec" trzech systemów rakietowych
W komunikacie nie stwierdzono, jaki rodzaj oskarżeń ciąży na byłym już szefie programów izraelskiej obrony przeciwrakietowej. Poinformowano jedynie, że "odpowiednie władze" zajmą się teraz sprawą.
Trzy osoby bliskie Ramatiemu powiedziały agencji Reutera, prosząc o zachowanie anonimowości, że wojskowy "nieodpowiednio obnosił się z poufnymi dokumentami", jednak nie został oskarżony o czyn kryminalny. Z pewnością nie zostanie mu postawiony zarzut szpiegowania na rzecz innego kraju - pisze Reuters.
Izraelskie media podają z kolei, że na prywatnym komputerze wojskowego znaleziono "informacje niejawne".
Ministerstwo obrony Izraela dodało w komunikacie, że cztery lata służby Ramatiego mogą być dla niego powodem do dumy, a "ukoronowaniem" jego pracy była, przeprowadzona w grudniu, udana próba zestrzelenia pocisku za pomocą rakiety balistycznej Strzała-3.
Ramati może się też pochwalić doprowadzeniem prawie do końca projektu Proca Dawida będącego wariantem tarczy antyrakietowej Izraela. Program, pod którym kryje się system rakiet przechwytujących pociski o mniejszym zasięgu przeszedł testy polowe i ma wejść do użycia już w 2016 roku.
Resort obrony życzył Ramatiemu w oświadczeniu "wielkich sukcesów w przyszłości".
Za kadencji Ramatiego, izraelskie wojska przeciwrakietowe stworzyły też system przechwytywania pocisków krótkiego zasięgu (Żelazna Kopuła), wystrzeliwanych głównie przez Hezbollah z Libanu i Strefy Gazy. Według oficjalnych danych z ostatnich lat jej funkcjonowania - rakiety Żelaznej Kopuły przechwytują 90 proc. wystrzelonych pocisków.
Trzy izraelskie systemu obrony rakietowej współfinansują Stany Zjednoczone.
Autor: adso//rzw / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: mod.gov.il