Benjamin Netanjahu rozwiązał gabinet wojenny

Źródło:
PAP, Reuters
Izrael ogłasza "przerwę taktyczną" w ofensywie na południu Strefy Gazy
Izrael ogłasza "przerwę taktyczną" w ofensywie na południu Strefy GazyTVN24/Reuters
wideo 2/2
Izrael ogłasza "przerwę taktyczną" w ofensywie na południu Strefy GazyTVN24/Reuters

Szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu rozwiązał gabinet wojenny, który nadzorował operację odwetową w Strefie Gazy po ataku Hamasu. Jak podała agencja Reutera, powołując się na własne źródła informacji, było to "powszechnie oczekiwane posunięcie" po odejściu z rządu Beniego Ganca.

Gabinet wojenny w Izraelu został utworzony 11 października 2023 roku. Decyzja o jego rozwiązaniu miała zapaść w niedzielę wieczorem.

Jak podała agencja Reutera, powołując się na własne źródła, było to "powszechnie oczekiwane posunięcie po odejściu z rządu byłego ministra obrony i byłego szefa sztabu generalnego Sił Obronnych Izraela Beniego Ganca".

CZYTAJ: Beni Ganc odchodzi z gabinetu wojennego Netanjahu. Wezwał do wcześniejszych wyborów

Beni GancABIR SULTAN/EPA/PAP

W gabinecie zasiadało, oprócz Ganca, pięciu członków, w tym m.in. obecny minister obrony Joaw Gallant. Ponadto funkcję "obserwatorów" pełnili były szef sztabu generalnego Sił Obronnych Izraela generał Gadi Eisenkot i minister spraw strategicznych Izraela Ron Dermer.

Skrajnie prawicowi ministrowie bezpieczeństwa i finansów Itamar Ben Gwir i Bezalel Smotricz mieli domagać się włączenia ich do tego organu, co mogłoby doprowadzić do pogłębienia konfliktu Izraela z sojusznikami. 

Według agencji Reutera, Netanjahu będzie nadal konsultował się w sprawie wojny w Strefie Gazie z niewielką grupą ministrów, w tym szefem resortu obrony Gallantem i ministrem spraw strategicznych Ronem Dermerem.

Autorka/Autor:tas//mm

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Michael Kappeler/PAP

Tagi:
Raporty: