Kiedy przeprowadziła się z Czechosłowacji do Kanady, karierę modelki łączyła z pracą jako instruktorka narciarstwa. Kilka lat później poślubiła mężczyznę, który szybko wyrósł na jednego z czołowych nowojorskich biznesmenów. Wkrótce sama została milionerką. Kim była Ivana Trump, pierwsza żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Poznali się na imprezie w nowojorskim klubie Maxwell’s Plum na początku 1976 roku. On był wówczas początkującym przedsiębiorcą, który dzięki pieniądzom ojca powoli rozwijał swoje imperium w branży nieruchomości. Ona przyjechała do Nowego Jorku, by wraz z innymi modelkami promować Igrzyska Olimpijskie w Montrealu. Według "New York Post" od razu wpadła mu w oko, miał podejść do niej i zaproponować, że pomoże jej znaleźć miejsce przy stoliku. Choć początkowo trzymała go na dystans, rok później wzięli ślub. Tak rozpoczął się trwający prawie 15 lat związek Donalda i Ivany Trumpów.
Do Nowego Jorku przez Kanadę
Ivana Trump, z domu Zelníčková, urodziła się w 1949 roku w mieście Gottwaldov (dzisiaj Zlin – red.) w Czechosłowacji. Wywodziła się z klasy średniej - jej ojciec był instruktorem narciarstwa. Pasją do tego sportu zaraziła się też Ivana. Późniejsza żona słynnego biznesmena od najmłodszych lat trenowała narciarstwo i brała udział w juniorskich zawodach. Ze sportem związała również edukację. W 1967 roku rozpoczęła studia na Wydziale Kultury Fizycznej Uniwersytetu Karola w Pradze. Ukończyła je z tytułem magistra wychowania fizycznego.
W 1971 roku w wieku 22 lat wyszła za mąż za austriackiego agenta ubezpieczeniowego i instruktora narciarstwa Alfreda Winklmayra. Jak pisał po latach "Washington Post", powołując się na informacje prawnika kobiety, było to "zimnowojenne małżeństwo", które "nie zostało skonsumowane". Winklmayer był przyjacielem Ivany, ożenił się z nią prawdopodobnie po to, by otrzymała austriacki paszport.
Z dokumentu skorzystała dwa lata później, gdy za namową swojego dawnego chłopaka, Czecha z kanadyjskim obywatelstwem George’a Syrovatki, wyjechała do Kanady. Tam rozpoczęła karierę modelki. Pomógł jej w tym Syrovatka, który był właścicielem firmy produkującej futra i miał kontakt z branżą modową.
Od instruktorki do milionerki
W Kanadzie Ivana karierę modelki łączyła z posadą instruktorki w szkółce narciarskiej. Była zatem idealną kandydatką do wzięcia udziału w kampanii promującej Igrzyska Olimpijskie w Montrealu w 1976 roku. Kilka miesięcy przed rozpoczęciem igrzysk wraz z innymi modelkami poleciała na sesję zdjęciową do Nowego Jorku.
Tam poznała Donalda Trumpa. Później wspominała, że od razu zrobił na niej wrażenie "bystrego i zabawnego, prawdziwie amerykańskiego faceta". Następnego dnia po pierwszym spotkaniu wróciła jednak do Montrealu. Zaloty Trumpa trwały kilka miesięcy. Biznesmen przyjechał do Kanady na jeden z pokazów mody, w którym udział brała Ivana, obsypywał ją kwiatami i prezentami. Oświadczył się podczas sylwestrowego wyjazdu do Aspen pod koniec 1976 roku. Kilka miesięcy później Ivana została jego żoną.
W latach 80. Trumpowie byli czołową parą wśród nowojorskich elit. Ivana nie ograniczała się do roli towarzyszki Donalda na czerwonych dywanach i bankietach. Zasiadała w zarządzie The Trump Organization, nadzorowała prowadzone przez męża inwestycje i uczestniczyła w projektowaniu ich wnętrz. Szczególnie zaangażowała się w budowę słynnego Trump Tower na Manhattanie.
Rozwód wart miliony
W tamtym okresie Trump należał już do grona najpotężniejszych przedsiębiorców. Jego sukcesy przyciągały uwagę mediów i kobiet. Z tymi drugimi biznesmen wdawał się w liczne romanse. "Skok w bok" z aktorką Marlą Maples był przyczyną rozwodu Ivany i Donalda. Para ogłosiła separację w 1990 roku, sprawa rozwodowa zakończyła się dwa lata później. W trakcie procesu Ivana oskarżyła męża o gwałt i psychiczne znęcanie się nad nią. Później wycofała się jednak z tych słów.
Jak informował "New York Times", po rozwodzie Ivana otrzymała 14 milionów dolarów w gotówce, 650 tysięcy dolarów alimentów rocznie na dzieci, luksusową posiadłość w Connecticut oraz udziały w kilku innych nieruchomościach byłego męża.
W trakcie trwającego prawie 15 lat małżeństwa para doczekała się trójki dzieci. Tuż po ślubie, pod koniec 1977 roku, na świat przyszedł Donald Jr. W 1981 roku urodziła się Ivanka, trzy lata później - Eric.
Włoskie małżeństwa Ivany
Mając na koncie dziesiątki milionów dolarów i będąc pełnoprawną członkinią nowojorskich elit, Czeszka nie musiała martwić się brakiem propozycji matrymonialnych. Niedługo po rozwodzie zaczęła spotykać się z włoskim biznesmenem Riccardo Mazzucchellim. W 1995 roku wzięła z nim ślub. Choć w rozmowach z mediami Włoch twierdził, że "zrobił dla niej więcej niż Donald kiedykolwiek", małżeństwo trwało zaledwie dwa lata. Mazzucchelli zmarł w 2007 roku.
Rok później Ivana po raz kolejny wyszła za mąż - tym razem na ślubnym kobiercu wraz z nią stanął młodszy od niej o 23 lata włoski aktor Rossano Rubicondi. Małżeństwo nie przetrwało nawet roku, jednak Ivana i Rossano po rozwodzie utrzymywali regularne kontakty. W 2018 roku wspólnie wzięli udział we włoskiej edycji "Tańca z Gwiazdami".
"Jestem pierwszą damą, okej?"
Gdy Donald Trump został prezydentem, Ivana w rozmowie z ABC Good Morning America powiedziała, że "miała prosta drogę do Białego Domu", jednak "nie czuje żadnego rodzaju zazdrości" wobec Melanii. - Bo to ja jestem pierwszą żoną Donalda. Jestem pierwszą damą, okej? - argumentowała ze śmiechem.
Po porażce Trumpa w wyborach w 2020 roku Ivana udzieliła wywiadu "People’s Magazine", w którym stwierdziła, że cieszy się z końca prezydentury jej byłego męża. "Chcę, żeby moje dzieci miały normalne życie" - wyjaśniła. Zaznaczyła jednocześnie, że Donald "nie jest dobry w przegrywaniu". W wydanych w 2017 roku wspomnieniach wyznała, że co tydzień rozmawia z byłym mężem.
Ivana Trump zmarła 14 lipca 2022 roku. Miała 73 lata. Znaleziono ją martwą w jej apartamencie na Manhattanie. Przyczyna zgonu nie została na razie podana do wiadomości publicznej. Na śmierć byłej małżonki natychmiast zareagował Donald Trump, pisząc na swoim serwisie społecznościowym TRUTH Social: "Jestem bardzo zasmucony, że muszę o tym poinformować wszystkich tych, którzy ją kochali, a jest ich wielu".
Źródło: BBC, "New York Times", "New York Post", "Washington Post"