"Istnienie Izraela jest obrazą dla całej ludzkości"


Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział w piątek, że istnienie Izraela jest "obrazą dla całej ludzkości". Był to jeden z najostrzejszych werbalnych ataków Ahmadineżada na państwo żydowskie.

Ahmadineżad wypowiedział się do uczestników antyizraelskiej manifestacji w Teheranie, podczas której demonstrowano solidarność z Palestyńczykami. Taki dzień solidarności jest obchodzony w Iranie od 1979 r.

Sfabrykowany reżim syjonistyczny

Ahmadineżad nazwał w piątek Izrael "sfabrykowanym reżimem syjonistycznym" i "skorumpowaną, nieludzką, zorganizowaną grupą mniejszościową", która występuje przeciwko "wszelkim boskim wartościom". Mówił, że zwalczanie Izraela jest w istocie "obroną praw i godności wszystkich istot ludzkich".

Uczestnicy demonstracji w Teheranie podpalili flagę izraelską i skandowali "śmierć Izraelowi", "śmierć USA".

Jak podały wcześniej w tym tygodniu irańskie media, najwyższy duchowy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei oświadczył, iż Izrael zostanie pewnego dnia zwrócony narodowi palestyńskiemu i przestanie istnieć.

Ban Ki Mun oburzony słownymi atakami

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostro skrytykował przywódców Iranu za ich werbalne ataki na Izrael, które nazwał "obraźliwymi i podżegającymi".

"Sekretarz generalny jest wstrząśnięty uwagami o groźbach wobec egzystencji, jakie poczynili w ubiegłych dwóch dniach najwyższy przywódca oraz prezydent Islamskiej Republiki Iranu. Sekretarz generalny potępia te obraźliwe i podżegające oświadczenia" - głosi komunikat, wydany przez biuro prasowe ONZ.

Dodaje następnie: "(Ban Ki Mun) uważa, że wszyscy przywódcy w regionie powinni obecnie używać swego głosu raczej w celu osłabiania, a nie wzmacniania napięć. Według Karty Narodów Zjednoczonych, wszyscy sygnatariusze muszą się powstrzymać przed grożeniem siłą lub użyciem jej przeciwko integralności terytorialnej lub politycznej niepodległości jakiegokolwiek państwa".

Iran powinien przestać wspierać reżimy

Wypowiedź Ahmadineżada ostro skrytykował również rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Tommy Vietor. - Jeśli przedstawiciele władz Iranu naprawdę troszczą się o ochronę praw i godności wszystkich istot ludzkich, to Iran powinien zaprzestać wspierania brutalnej napaści (prezydenta Syrii Baszara) Asada na naród syryjski - powiedział i dodał, że "prawdziwą obrazą dla ludzkości" jest rażący brak poszanowania podstawowych praw człowieka przez reżimy w Teheranie i Damaszku.

Izrael obawia się atak nuklearnego

Izrael uważa, że irański program nuklearny jest zagrożeniem dla egzystencji państwa żydowskiego. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny. Władze Izraela podkreślają, że nie wolno dopuścić do tego, by Iran wszedł w posiadanie broni atomowej.

W ostatnich tygodniach izraelskie media pełne są doniesień opierających się na wypowiedziach osób zastrzegających sobie anonimowość, które utrzymują, że izraelska akcja militarna wobec Iranu w związku z jego programem nuklearnym jest nieunikniona.

Izrael oraz Stany Zjednoczone, a także sojusznicy Waszyngtonu w Europie i poza nią uważają, że Iran potajemnie dąży do uzyskania broni jądrowej - czemu Teheran zaprzecza

Autor: zś//bgr / Źródło: PAP

Raporty: