TVN24 | Świat

Ponownie przeliczyli głosy. Nie będzie przewagi kobiet w islandzkim parlamencie

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Islandia nie będzie pierwszym krajem w Europie z przewagą kobiet w parlamencie - poinformował w niedzielę wieczorem przedstawiciel komisji wyborczej, po ponownym przeliczeniu głosów w jednym z okręgów. Wcześniej podawane przez agencje informacje wskazywały, że kobietom przypadnie ponad połowa miejsc w islandzkim parlamencie.

Początkowo liczba głosów wskazywała, że w liczącym 63 miejsca parlamencie będą 33 deputowane, czyli 52,3 proc. miejsc przypadnie kobietom. Ponowne przeliczenie głosów w jednym z sześciu okręgów zmieniło jednak ten wynik. W nowym parlamencie będzie 30 kobiet, czyli prawie 48 proc.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kobiecy parlament

W tej sytuacji Islandia nie stanie się pierwszym krajem w Europie z większością kobiet w organie władzy ustawodawczej, ale i tak ich odsetek będzie najwyższy na Starym Kontynencie. W szwedzkim parlamencie jest 47 proc. kobiet.

Althing - islandzki parlament, uznawany za najstarszy na świecieShutterstock

Obecnie na świecie tylko w pięciu krajach co najmniej połowa deputowanych to kobiety - w Rwandzie (61 proc.), na Kubie (53 proc.), w Nikaragui (51 proc.) oraz w Meksyku i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (po 50 proc.).

W polskim Sejmie zasiada 130 posłanek, co oznacza, że przypada im 28 procent mandatów. Kobiety zajmują także 24 miejsca w Senacie (24 procent). 

Katrín Jakobsdóttir - premier IslandiiJohannes Jansson/Wikipedia

Od załamania finansowego w 2008 roku dopiero drugi raz rząd Islandii przetrwał do końca swej kadencji. W latach 2007-2017 wybory parlamentarne odbyły się pięć razy.

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock