"Iran rozpoczął wprowadzanie UF6 do kaskady 174 wirówek IR-2m"

Autor:
ft\mtom\kwoj
Źródło:
PAP

Iran uruchomił w podziemnej części swych zakładów nuklearnych w Natanzie zainstalowane tam wcześniej udoskonalone wirówki gazowe do wzbogacania uranu.

O złamaniu przez Teheran postanowień porozumienia poinformował opisany w środę przez Reutersa raport ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dla jej państw członkowskich. Zgodnie ze wspomnianym porozumieniem Iranowi nie wolno między innymi wzbogacać uranu przy pomocy sprzętu innego niż znajdujące się w podziemnej części zakładów w Natanz wirówki pierwszej generacji IR-1, których jest tam ponad 5 tysięcy.

Jak podaje udostępniony Reutersowi raport, w Natanzie zainstalowano w podziemiu kaskadę unowocześnionych wirówek IR-2m przeniesionych z naziemnej części zakładów, gdzie - również wbrew umowie z mocarstwami - wykorzystywano je do wzbogacania uranu.

Irański program nuklearny

Tydzień temu MAEA poinformowała, iż kaskady tej nie napełniono jeszcze gazowym sześciofluorkiem uranu (UF6). Natomiast mający wtorkową datę najnowszy dokument głosi: "14 listopada MAEA (pozytywnie) zweryfikowała wiadomość, iż Iran rozpoczął wprowadzanie UF6 do zainstalowanej ostatnio w zakładach w Natanz kaskady 174 wirówek IR-2m".

Według poprzedniego raportu MAEA Iran zaczął także montować w podziemiach zakładów w Natanz kaskadę wirówek IR-4, ale nie podjął się tam na razie budowy zaplanowanej trzeciej kaskady, składającej się z wirówek IR-6.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Stany Zjednoczone i Izrael twierdzą, że Iran wbrew swym oficjalnym deklaracjom nadal prowadzi prace nad uzyskaniem broni jądrowej. W maju 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał USA z porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie demontażu irańskiego wojskowego programu nuklearnego w zamian za zniesienie nałożonych na Teheran międzynarodowych sankcji. Stronami zawartego w czerwcu 2015 roku porozumienia pozostają Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja i Chiny.

Autor:ft\mtom\kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości