Prezydent uruchomił wtrysk gazu. Reuters: prawdopodobnie naruszył umowę nuklearną

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Wszystkie działania nuklearne Iranu są pokojowe i nie mają celów militarnych - oświadczył w sobotę prezydent Iranu Hasan Rowhani Przywódca nadzorował uruchomienie zaawansowanych wirówek w podziemnej elektrowni atomowej w Natanz. W Wiedniu toczą się rozmowy w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Prezydent Hasan Rowhani potwierdził w sobotę zaangażowanie Iranu w nierozprzestrzenianie broni jądrowej, jednocześnie nadzorując uruchomienie zaawansowanych wirówek w podziemnej elektrowni atomowej w Natanz, przeprowadzone z okazji Narodowego Dnia Technologii Nuklearnej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rowhani: nasz program nuklearny nie ma celów militarnych

Transmitowana na żywo w telewizji państwowej sobotnia uroczystość w elektrowni atomowej pokazała, jak Rowhani uruchamiał wtrysk gazu uranowego do 164 wirówek IR-6, 30 wirówek IR-5 oraz testy mechaniczne maszyn IR-9 o pojemności 50 wczesnych maszyn IR-1, co jest, jak podał Reuters, prawdopodobnie nowym naruszeniem umowy nuklearnej.

Podczas ceremonii telewizja państwowa poinformowała o 133 nowych zastosowaniach w krajowym przemyśle jądrowym w ubiegłym roku, głównie w dziedzinie medycyny, energetyki, rolnictwa i energetyki. - Jeszcze raz podkreślam, że wszystkie nasze działania nuklearne są pokojowe i nie mają celów militarnych - powiedział Rowhani w telewizyjnym wywiadzie. - Nadal jesteśmy oddani naszej obietnicy związanej z NPT [traktatem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - red.] i przekazanej światu, że nasz program nuklearny nie ma celów militarnych - dodał.

Negocjacje w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego

Jak przypomniała agencja Reutera, Iran złamał wiele ograniczeń nałożonych przez porozumienie z 2015 roku. W odpowiedzi na jego działalność atomową z porozumienia wycofał się w 2018 roku były prezydent Donald Trump.

Oba państwa zajęły twarde stanowiska podczas pośrednich rozmów w Wiedniu w tym tygodniu na temat tego, jak powrócić do porozumienia. Stany Zjednoczone przedstawiły Teheranowi "bardzo poważną propozycję" - poinformował w piątek wysoki rangą amerykański urzędnik administracji państwowej.

Amerykańscy negocjatorzy "wysunęli bardzo poważny pomysł i wykazali prawdziwą chęć wznowienia porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku, pod warunkiem, że Iran będzie stosował się do zapisów umowy" - powiedział dziennikarzom urzędnik.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone oczekują od Iranu "wzajemności" w wysiłkach na rzecz wznowienia porozumienia. "Widzieliśmy pewne oznaki wzajemności, ale z pewnością są one niewystarczające. Pytanie brzmi, czy Iran jest skłonny (...) przyjąć to samo pragmatyczne podejście, jakie przyjęły Stany Zjednoczone, aby ponownie wypełniać swoje zobowiązania wynikające z umowy" - dodał.

Według niektórych źródeł w rozmowach zanotowano pewien postęp, ale strona amerykańska obawia się impasu w negocjacjach. "Jeśli Iran będzie trzymał się stanowiska, że porozumienie zostanie odnowione pod warunkiem, że najpierw każda sankcja nałożona od 2017 roku zostanie zniesiona, to zmierzamy w kierunku impasu" - powiedział amerykański urzędnik.

Biden chce ożywienia porozumienia z Iranem

Porozumienie atomowe świata z Iranem z 2015 roku przewidywało, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie z Teheranu sankcje gospodarcze. W 2018 r. jednak ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył nowe sankcje gospodarcze.

Obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden chce ożywić porozumienie, ale Waszyngton i Teheran nie zgadzają się co do tego, kto powinien zrobić pierwszy krok. USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości