Irańska aktorka zamieściła w sieci zdjęcie bez chusty na głowie

Autor:
ib/kg
Źródło:
Reuters

Jedna z najbardziej popularnych irańskich aktorek Taraneh Alidoosti zamieściła na instagramowym koncie swoje zdjęcie bez chusty na głowie. Celebrytka w ten sposób wyraża poparcie dla ogólnokrajowych protestów antyrządowych.

Alidoosti, najbardziej znana z roli w oscarowym filmie "Klient", w poście na Instagramie trzyma kartkę z napisem "Kobieta, życie, wolność" w języku kurdyjskim - popularne hasło na demonstracjach.

Odważne aktorki

To nie pierwszy raz, kiedy Alidoosti zamieszcza w sieci treści krytyczne wobec establishmentu. Artystka jest aktywna pod tym względem i regularnie popiera protestujących.

Zresztą nie tylko ona. Od początku protestów co najmniej pięć irańskich aktorek zamieściło w internecie zdjęcia bez obowiązkowego hidżabu. Wszystko w ramach solidarności z uczestnikami demonstracjami, w których kobiety odgrywały główną rolę.

Demonstrujący "przeciwstawili się ultimatum", protesty "weszły w bardziej brutalną fazę" >>>

Rewolta trwa

Protesty rozpoczęły się w połowie września, wywołała je śmierć Kurdyjki Mahsy Amini, którą zatrzymała irańska policja moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Po zatrzymaniu młoda kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.

W protestach udział biorą ludzie praktycznie ze wszystkich środowisk - od sklepikarzy, przez prawników, młodzież, po sportowców. To jedno z największych wyzwań dla religijnych władców Iranu od czasu rewolucji w 1979 roku.

Irańskie władze jako przyczynę śmierci Amini wskazują problemy z sercem kobiety, jednak jej rodzina zaprzecza, aby Mahsa cierpiała na jakieś przewlekłe schorzenia. Urzędnicy twierdzą też, że niepokoje zostały podsycone przez zagranicznych wrogów, w tym Stany Zjednoczone, i oskarżają uzbrojonych separatystów o stosowanie przemocy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: instagram

Pozostałe wiadomości